Tayvan’a 2.37 milyar dolarlık RGM-84L-4 HARPOON satışına onay

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Tayvan’a yönelik RGM-84L-4 Harpoon Satıhtan Atılan Füze Sistemi satışını kapsayan olası bir yabancı askeri satış kararını onayladı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu satış; 400 adede kadar RGM-84L-4 Harpoon Blok II Satıhtan Atılan Füze Sistemi, 4 adet RTM-84L-4 Harpoon Blok II Eğitim Füzesi, 411 adet Konteynır, 100 adet Harpoon Kıyı Savunma Sistemi Taşıyıcı ve Fırlatma (TEL) Aracı, 25 adet Radar Kamyonu ve ilgili lojistik unsurlardan oluşan 100 adet Harpoon Kıyı Savunma Sistemi (HCDS)’ni içeriyor.

STM Banner

Toplam tahmini değeri 2.37 milyar ABD Doları olan satış kapsamında ana yüklenici, ABD merkezli Boeing şirketi olacak.

Tayvan kıyı savunma füzesi alıyor

SavunmaSanayiST.com olarak 30 Mayıs 2020 tarihinde yayınladığımız haberimizde, Tayvan Milli Savunma Bakanlığı’nın, kıyı konuşlu mobil gemisavar füze sistemi tedarikiyle ilgili olarak Boeing ile satın alım müzakerelerine başladığına yer vermiştik.

Tayvan Savunma Bakan Yardımcısı Chang Zhe-Ping’e, Harpoon Blok II füzelerinin, 2023 yılından itibaren Tayvan Silahlı Kuvvetleri envantere gireceğini açıklamıştı.

Harpoon Blok II Gemisavar Füzesi, ABD merkezli Boeing şirketi tarafından geliştirilmiştir. Havadan satha ve satıhtan satha kullanılabilen Harpoon Blok II, 120+ kilometre menzile ve 226.7 kilogram ağırlığında bir harp başlığına sahiptir. Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde de bulunan füze, GPS/INS navigasyon sistemine sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Bizde atmaca füzesinin bu versiyonunu yapmalıyız.ege ,Karadeniz ve Akdeniz’de üstünlük yaratır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu