Otokar’a 110 milyon dolarlık zırhlı siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin önde gelen askeri kara platformu üreticisi şirketlerinden Otokar, Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç üretimi ile ilgili 110 milyon dolarlık bir sipariş aldı.

Konuyla ilgili olarak Otokar tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin öncü kara sistemleri üreticisi Otokar’ın kendi tasarladığı ve ürettiği, yüksek koruma seviyesi ve üstün hareket kabiliyetleri ile dikkat çeken zırhlı araçları dost ve müttefik ülkeler tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Pandemiye rağmen ihracattaki atılımına hız kesmeden devam eden Otokar, farklı tip zırhlı araçları için bir Afrika ülkesinden yaklaşık 110 milyon USD tutarında yeni bir ihracat siparişi aldı. Sipariş kapsamındaki Arma 8×8 ve Cobra II 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araçlar; yedek parça ve eğitim hizmetleri ile birlikte sunulacak. Teslimatların 2021 yılında başlayarak 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

STM Banner

Otokar’ın Genel Müdürü Serdar Görgüç, siparişe ilişkin şunları söyledi: “Fikri mülkiyet hakları tamamı Otokar’a ait olan zırhlı araçlarımız uluslararası arenada tercih ediliyor; Türkiye’nin savunma alanındaki gücünü ve Türk mühendislerin ve işçilerinin emeğini yurt dışına taşıyor. Bu siparişle birlikte Arma 8×8 aracımız ilk kez Afrika yolcusu olacak; Afrika kıtasında görev alacak. Bu yeni siparişin, daha önce ihracat yaptığımız bir ülkeden gelmiş olması bizi ayrıca gururlandırıyor. Kullanıcımızın envanterinde yer verdiği ve memnun kaldığı araçlarımız, yeni siparişi için referans oldu; 4×4 ve 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç ihtiyaçlarını karşılamak için Otokar’ı tercih ettiler.”

Otokar zırhlı araçları bugün 35’ten fazla ülkede 50’nin üzerinde kullanıcı envanterinde hizmet veriyor. Kendi sınıflarında dünyanın sayılı araçları arasında kabul edilen Otokar zırhlı araçları hareket kabiliyeti, koruma seviyesi ve beka kabiliyeti ile dikkat çekiyor.” ifadelerine yer verildi.

Otokar tarafından geliştirilen COBRA II 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, Türk Silahlı Kuvvetleri ile İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından da aktif olarak kullanılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Aferin. Bu işin er meydanı ihracattır. Kalitenden,fiyatından eminsen, çık dışarıya sat malını. Sırada Malezya’nın olduğunu düşünüyorum. Almanya’dan aldıkları 400 küsür Kondor hem eskidi hem demode oldu.Burada şansımız yüksek, inşallah diyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu