Tayvan’dan AGM-158 JASSM talebi

Roketsan-ATMACA-Banner

Bir Tayvan Savunma Bakanlığı yetkilisinin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Tayvan’ın ABD’den uzun menzilli havadan atılan seyir füzeleri almak istediği belirtildi.

Bir Tayvan Savunma Bakanlığı yetkilisinin Pazartesi günü yaptığı açıklamada; Çin’in Tayvan üzerinde hak iddia etmesi ve artan baskılar karşısında daha güçlü bir ordu oluşturmak amacıyla Tayvan’ın, ABD’den uzun menzilli havadan fırlatılan seyir füzeleri almak istediği belirtildi.

STM Banner

Tayvan, savaş durumunda Çin’i uzaklardan vurma yeteneği kazanmak için kendi uzun menzilli füzelerini geliştirirken, daha da gelişmiş silahlar edinmek için ABD ile çeşitli temaslarda bulundu.

Bu iddialar yoğunlaştıktan sonra geçtiğimiz günlerde Tayvan Parlamentosunda, Tayvan’ın hangi füze türünü almayı planladığı ve izin verilip verilmediği soruldu. Sorular üzerine açıklamada bulunan Tayvan Savunma Bakanlığı Stratejik Planlama Departmanı Başkanı Lee Shih-Chiang, Tayvan’ın ABD’nin önde gelen savunma sanayii şirketlerinden biri olan Lockheed Martin’den AGM-158 füzesinin alınması istendiği ama ABD’nin henüz alım iznini vermediğini belirtti.

Ayrıca Lee, ABD ile yapılan görüşmelerin normal ve pürüzsüz geçtiğini, ABD’den bir dönüş almayı beklediklerini ve yakında bu dönüşün yapılacağını düşündüklerini ekledi.

AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile)

AGM-158 JASSM füzeleri, sahip olduğu modele bağlı olarak değişse de ortalama 1.000 km menzile sahiptir. Ayrıca AGM-158’ler, Tayvan’ın sahip olduğu F-16’lar da dahil olmak üzere çeşitli uçaklar üzerinden kullanılabilir.

Lockheed Martin, yüksek irtifadan atılabilen füzenin; iyi savunulan, sabit ve mobil hedefleri yok etmek için tasarlandığını ve füzenin fırlatıldığı uçağı düşman hava savunma sistemlerinden uzak tutmaya yetecek kadar uzun menzilli olduğunu belirtiyor.

Çin ve Tayvan İlişkileri

Çin, Tayvan hükümetine Pekin’in Tayvan üzerindeki egemenlik iddialarını kabul ettirmeye çalışırken bir yandan da Tayvan yakınlarındaki askeri faaliyetlerini günden güne artırıyor.

Tayvan, Çin’e kıyasla tam anlamıyla bir “cüce” silahlı kuvvetlerine sahip ama çatışma durumunda Çin kıyılarından uzak kritik üsleri vurma yeteneği de dahil olmak üzere daha etkili bir caydırıcılık kazanmak için modernizasyon programı başlatmıştı. Tayvan Silahlı Kuvvetleri odağını adayı Çin işgalinden korumaya yönelik yoğunlaştırdı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Havadan Havaya Füze ve Türkiye


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu