Çin’den Endonezya’ya AR-2 füze teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Endonezya Hava Kuvvetleri’ne, AR-2 Füze teslimatı gerçekleştirildi. AR-2 Füzeleri, silahlı insansız hava araçları tarafından kullanılıyor.

08 Nisan 2021’de Endoezya Hava Kuvvetleri’nin Iswahyudi Hava Kuvvetleri Üssü’ne ulaşan füzelerin, Endonezya Hava Kuvvetleri envnaterinde bulunan China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) üretimi CH-4B Rainbow orta irtifa – uzun dayanım (MALE) sınıfı silahlı insansız hava araçları tarafından kullanılacağı biliniyor.

STM Banner

AR-2 füzesi; ara safha için bir iç güdüm sistemi kullanırken, terminal aşama için ise yarı aktif lazer arayıcı kullanıyor. AR-2; yaklaşık 8 kilometre menzile, 20 kilogram ağırlığa ve 5 kilogramlık zırh delici savaş başlığı taşıma özelliklerine sahip. Çin, AR-2’nin hafif zırhlı araçlara, sığınaklara, personellere ve hafif yapılara karşı etkili olduğunu belirtiyor.

Endonezya ve CH-4B İHA

Endonezya Hava Kuvvetleri, şu anda altı adet CH-4B İHA’ya sahip ve bu İHA’lar ilk kez Eylül 2019’da Endonezya Silahlı Kuvvetleri’ni bir tatbikatı olan “Dharma Yudha”da görüntülendi.

Azami menzili 1.500 ila 2.000 kilometre arasında olan CH-4B, uydu bağlantısıyla kontrol edilebiliyor. Ayrıca CH-4, 345 kilograma kadar faydalı yük taşıyabilme özelliğine sahip.

Güneydoğu Asya bölgesinde Endonezya dışında, Malezya da bu İHA’ları kullanan ülke konumunda.

ÖNERİLEN İÇERİK: Havadan Havaya Füze ve Türkiye


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu