TCG ANADOLU’ya milli elektronik destek sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

Deniz Elektronik Harp Süiti (EHS) Tedariki Projesi fabrika kabul testlerinin üçüncüsü, EHS’nin en önemli alıcısı Radar Elektronik Destek Sistemi (ED) için Gölbaşı Yerleşkesinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) ve SEDEF Tersanesi temsilcileri katılımı ile başarıyla tamamlandı.

ASELSAN, 1984 yılından beri yürüttüğü elektronik harp faaliyetlerine, 2006 yılından itibaren deniz elektronik harp (EH) faaliyetlerini de ekledi ve deniz platformları  için radar elektronik destek (ED) sistem çözümleri için birçok çalışma yürüttü. Bu çalışmaların sonucu olarak günümüzde ARES-2 ürün ailesi olarak adlandırılan onlarca sistem, farklı tipte platformlarda aktif olarak kullanılıyor. ARES-2 ürün ailesi sistemleri ve bileşenleri farklı projeler kapsamında ihraç da ediliyor.

STM Banner

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU EHS kapsamında tasarlanan ED Sistemi, artık kalıcı sistem sınıfına girmiş ARES-2N ailesi kapsamında denizlerdeki on yılı aşkın tecrübe, Dz.K.K.lığı’nın ihtiyacına binaen tanımlanan yeni gereksinimler ve başta Dz.K.K.lığı olmak üzere tüm paydaşlardan toplanan geri dönüşler cevap verecek şekilde, teknolojinin geldiği son noktada tüm bileşenleriyle yeniden tasarlandı ve ARES-2Nv2 ailesi doğdu.

ED Sistemi, temel olarak, başta güdümlü mermi radarları olmak üzere farklı tipte radarlara ait yayınların tespit, teşhis, yön/konum bulma ve takip işlemlerini yerine getirerek geminin bekasına katkıda bulunan en önemli sistemlerden biridir. ED sistemi, tespit ettiği yayınlarla operatörü uyarmakta, EHS’ye gerçek zamanlı verileri sunmakta ve fonksiyonel imha silahlarının kullanımına imkan sağlamaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu