TCG İstanbul Fırkateyni MDAS ile donatılacak

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, TCG İSTANBUL Fırkateyni (F-515)’nin Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) ile donatılacağını açıkladı.

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi’nin beşinci, İSTİF Sınıfı Fırkateynlerin ise ilk gemisi olan TCG İSTANBUL Fırkateyn; bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katılım sağladığı bir törenle denize indirildi. Tören kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, STM ana yükleniciliğinde üretilen  TCG İSTANBUL Fırkateyni’nde ABD üretimi Mk41 Dikey Atım Sistemi (VLS) yerine Milli Dikey Atım Sistemi’nin kullanılacağını açıkladı.

STM Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan BARBAROS Sınıfı Fırkateynler ile bir kısım GABYA Sınıfı Fırkateynler tarafından kullanılan Mk 41 VLS, ESSM gibi füzelerin ateşlemesini gerçekleştirmektedir. Dikey atım sistemi alanında tamamen ABD’ye bağımlı olan Türkiye, MDAS Projesi ile bu alandaki ihtiyacını kendi imkanlarla gidermeyi amaçlamaktadır.

Milli Dikey Atım Sistemi ile donatılacak ilk geminin, 2027 yılında Türk Donanması’na teslim edilecek ilk TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhripi’nin olması planlanıyordu. Ancak birtakım etkenler – Mk41 tedarikinde çıkartılan zorluklar – sebebiyle proje hızlandırılmış olacak ki İ Sınıfı Fırkateynler’de de MDAS kullanılmasına karar verildi.

ESSM, MDAS
Türk Fırkateyninden ESSM Füzesi atışı

Aslında MDAS Projesi, bir dikey atım sisteminden çok daha fazlasını ifade ediyor. SavunmaSanayiST.com tarafından elde edilen bilgiye göre; Türkiye’nin, MDAS sistemine hiçbir yabancı füzenin entegre edilmemesi ve hiçbir yerli füzenin de Mk41 gibi yabancı atım sistemlerine entegre edilmemesi gibi bir tutumu var. Dolayısı ile Türkiye, TCG İSTANBUL Fırkateyni’nin envantere alınacağı 2020 tarihine kadar MDAS’da kullanılacak yerli füzeleri de üretmeyi amaçlıyor. Füze alanında hem Roketsan hem de TÜBİTAK-SAGE çalışmalar gerçekleştirmekte.

Milli Dikey Atım Sistemi, hem hava savunma füzelerini hem de satıhtan satha füzeleri ateşleme kabiliyetine sahip olacak. Yani GEZGİN Füzesi’nin de MDAS’tan atılması planlanıyor.

Önerilen İçerik: Motoru takılı HÜRJET Prototipi sahneye çıkıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu