PN MİLGEM’de ASFAT’tan 21 ayda 3 gemi

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için dört adet MİLGEM Korveti’nin inşasını kapsayan PN MİLGEM Projesi kapsamında, üçüncü PN MİLGEM Korveti’nin ilk kaynağı yapıldı.

ASFAT A.Ş. ana yükleniciliğinde Türk savunma sanayiinin tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat atılımı olan ve Pakistan’a ihraç edilen dört adet MİLGEM Korveti’ni içeren PN MİLGEM Korvet Projesi kapsamında, yeni bir ilerleme kaydedildi. 23.01.2021 tarihinde İstanbul Tersane Komutanlığı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen törende, PN MİLGEM Korvet Projesi 3’üncü gemisinin ilk kaynağı gerçekleştirildi.

STM Banner

ASFAT, PN MILGEM projesini; güçlü dinamik, esnek yapısı ve dünya standartlarındaki nitelikli iş gücü sayesinde ve İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nın birikimini kullanarak “en düşük maliyet”, “en yüksek kalite” ve “en kısa zaman prensibi” ile tamamlamayı ve ilk gemiyi takvimine uygun olarak 2023 yılında Pakistan Donanması’na teslim etmeyi hedefliyor.

PN MİLGEM

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına rağmen dev projede alınan mesafe ve proje takviminde hiçbir sapma yaşanmaması; Türk savunma sanayiinin gücünün kabiliyet ve imkanını, Türk mühendislerinin kalitesini ve başarısını göstermektedir.

PN MİLGEM Projesi

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında; yerli mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti’nin, 6 Eylül 2018 tarihinde Pakistan ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya müteakiben Pakistan’a ihraç edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu doğrultuda ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet üretilecek; bunların iki adetinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer iki adetinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirilecektir.

Pakistan Donanması MİLGEM Programı kapsamında “1. Gemi Omurganın Kızağa Konulması Töreni”, İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda icra edilmişti. Program kapsamında teslim edilecek ikinci geminin “Sac Kesim Töreni” ise 9 Haziran 2020 tarihinde Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde icra edildi.

Önerilen İçerik: TSK’ya Yeni Nesil FIRTINA Obüsü teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu