TCG İSTANBUL Firkateyninde Gecikme Yok

Roketsan-ATMACA-Banner

STM ana yükleniciliğinde üretim faaliyetleri devam eden TCG İSTANBUL (F-515) Firkateyninde herhangi bir gecikme olmadığı açıklandı. TCG İSTANBUL, 2023 yılında Türk Donanması’na teslim edilecek.

MİLGEM Programı’nın ilk fazı kapsamında dört adet ADA Sınıfı Korveti Türk Donanması’na teslim eden STM, ikinci faz kapsamında da çalışmalarını sürdürüyor. MİLGEM’in ikinci fazını oluşturan ‘İSTİF Sınıfı Firkateyn’ projesinin ilk gemisi olan TCG İSTANBUL’un üretim faaliyetleri devam ediyor. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, TCG İSTANBUL hakkında SavunmaSanayiST.com’a açıklamalarda bulundu.

Güleryüz tarafından yapılan açıklamada, “MİLGEM’in (İSTANBUL Firktateyni), 2023 yılının başında envantere girmesi planlanıyor. Şu anda takvimde herhangi bir aksama yok, her şey gayet yolunda gidiyor. Hatta geçtiğimiz günlerde çok detaylı bir toplantı yaptık. Yani kalem kalem her şey bakıldı, hiçbir alanda bir aksamamız yok gibi gözüküyor.” ifadelerine yer verildi.

MİLGEM Programı kapsamında üretilecek beşinci gemi olan İSTANBUL, üretim faaliyetleri devam ederken bir dizi ambargoya maruz kalmıştı. Bu ambargolardan en önemlilerinden birisi ise ABD üretimi Mk-41 Dikey Atım Sistemi (VLS)’ni kapsıyordu. İSTANBUL Firkateyni için hayati öneme sahip olan ve hava savunma füzelerinin ateşleneceği dikey atım sistemine yönelik ambargonun ardından Roketsan, Milli Dikey Atım Sistemi (MİLDAS)’ni geliştirme çalışmalarına hız verdi. Şirket MİLDAS’ı, 2023 yılına kadar yetiştirmeyi hedefliyor

Söyleşi: Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   Sarsılmaz
Başa dön tuşu