TCG KINALIADA envantere alınıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin; korvet, fırkateyn ve muhrip sınıfında milli savaş gemilerini inşa etmek için başlatmış olduğu Milli Gemi (MİLGEM) projesi, başarıyla devam ediyor. Bu kapsamda; dört adet ADA Sınıfı Denizaltı Savunma Harbi Korveti’nin üretilmesini ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesini amaçlayan ilk faz, 2019 yılı içerisinde tamamlanacak. Şu ana kadar TCG HEYBELİADA (F-511), TCG BÜYÜKADA (F-512) ve TCG BURGAZADA (F-513) Korvetleri, Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi. ADA Sınıfı Korvetlerin son gemisi olan TCG KINALIADA (F-514) Korveti ise 29 Eylül 2019 tarihinde düzenlenecek tören ile Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilecek.

MİLGEM projesi ile üretilen her gemiyle birlikte, yerlilik oranlarında da artış gerçekleşiyor. Projenin ilk gemisi TCG HEYBELİADA Korveti %60 ila %65 arasında bir yerlilik oranına sahipken, 27 Eylül’de teslim edilecek TCG KINALIADA Korveti ise %75’lere varan yerlilik oranına sahip. Peki, TCG KINALIADA’nın diğer MİLGEM Korvetlerinden temel farklılıkları neler? Kuşkusuz bu soruya ATMACA Gemisavar Füzesi entegrasyonuyla cevap verebiliriz. Türk Donanması, uzun yıllardır Gemisavar Füze olarak ABD üretimi HARPOON Blok-I/Blok-II ile Fransız üretimi Exocet’i kullanılıyor. Gemisavar Füze Sistemi açısından tamamen dışarıyla bağımlı olan Türk Deniz Kuvvetleri, Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA Gemisavar Füze Sistemi ile bu bağımlılıktan kurtuluyor ve prangalarını kırıyor. İlk olarak TCG KINALIADA Korvetine entegre edilen ATMACA Füzesinin, Kasım ayında bu platform ile atış testleri icra etmesi planlanıyor. HARPOON Füzesi 140 ve Exocet Füzesi ise 70+ kilometre menzile sahipken, ATMACA Füzesi 220 kilometre menzil sahip. Böylelikle, Türk Deniz Kuvvetlerinin hem dışa bağımlılığı azalıyor hem de operasyonel kabiliyeti artıyor.

STM Banner

Ayrıca Türk Deniz Kuvvetleri, TCG KINALIADA Korveti ile ilk kez milli ağ merkezli harp yeteneğine ulaşıyor. TCG KINALIADA’ya, HAVELSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ADVENT Ağ Destekli Savaş Yönetim Sistemi entegre edildi. Atış testleri geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamlanan ADVENT; TCG KINALIADA Korveti’nin, Meteksan Savunma tarafından geliştirilen KEMENT Milli Taktik Veri Bağı ile “Ağ Merkezli Harp Yeteneği” kazandırılacak olan ATMACA Gemisavar Füzesi ve diğer dost platformlarla atış öncesi / atış sonrası etkileşime geçmesine olanak sağlıyor.

ATMACA Füzesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız…


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Sonunda be. Aylardır bekliyoruz bu teslimatı. Çok şükür bu büyük gün de geliyor. Daha yerlilerini, daha millilerini, daha iyilerini görelim inşallah…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu