TEBER’den tam isabet

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-16 Fighting Falcon savaş uçakları, Roketsan tarafından geliştirilen TEBER Güdüm Kiti’nin kabul testi faaliyetleri için havalandı.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “1’inci Ana Jet Üs Komutanlığımız tarafından, TEBER Kabul Testi faaliyeti kapsamında iki F-16 uçağı ile atışlı görev icra edildi. ROKETSAN TEBER Lazer Güdüm Kiti ile entegre edilmiş genel maksat bombaları, hedefleri tam isabet ile vurdu.” ifadelerine yer verildi. 

STM Banner

TEBER Lazer Güdüm Kiti, MK-81 ve MK-82 Genel Maksat Bombaları’na vuruş kabiliyetinin artırılması amacıyla entegre edilen bir lazer güdüm kitidir.

TEBER, Genel Maksat Bombaları’nı Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve yarı aktif Lazer Arayıcı Başlığı (LAB) kullanarak akıllı bir silah sistemi hâline getirmektedir.

Burun kısmına istenildiği zaman takılabilen yarı aktif LAB ile silah sistemine hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandıran TEBER’in, LAB bölümüne yaklaşma sensörü ekleme seçeneği de mevcuttur.

TEBER’in kuyruk bölümü, hassas güdüm sağlayacak AÖB ve KKS’den oluşmakta olup, sahada kullanıcı tarafından bombaya entegre edilebilmektedir. Ayrıca kuyruk bölümü, entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliği ile lojistik açıdan kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır.

TEBER Teknik Özellikler

Uzunluk2.1 m (TEBER-81)
2.6 m (TEBER-82)
Ağırlık~155 kg (TEBER-81)
~270 kg (TEBER-82)
Menzil2-28 km
Güdüm ModlarıSadece Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB)
AÖB+Küresel Konumlama Sistemi (KKS)
AÖB+KKS+Lazer Arayıcı Başlık (LAB)
AÖB+LAB
Arayıcı BaşlıkLazer Arayıcı Başlık (LAB)
Yaklaşma Sensörü2-15 m
Doğruluk (CEP)<3 m
Manevra Kabiliyeti± 3g
Hareketli Hedef Hızı< 40 km/sa
Bırakma İrtifası6.500 – 40.000 ft
Taşıma İrtifası0 – 40.000 ft
(Eng) Captive Carry Altitude(Eng) 0 – 40,000 ft

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu