Mısır’dan FREMM Sınıfı Fırkateyn siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır, Mısır Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen iki adet FREMM Sınıfı Fırkateyn tedarik etmek amacıyla İtalya ile resmen anlaşma imzaladı.

Mısır Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen bir süredir İtalya ile FREMM Sınıfı Fırkateyn tedariki konusunda temaslarda bulunan Mısır, Haziran ayı içerisinde bu temasları oldukça ilerletmişti. Buna müteakiben İtalya; İtalyan Donanması için inşa edilen iki adet FREMM Bergamini Sınıfı Fırkateyn’in, Mısır’a satışını onaylama kararı almıştı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre Mısır, İtalyan Donanması’na teslim edilmek üzere inşa faaliyetleri Ocak 2019 ve Ocak 2020’de başlatılan Spartaco Schergat ile Emilio Bianchi isimli FREMM sınıfı fırkateynleri satın almak için Ağustos ayı içerisinde İtalya ile sözleşme imzaladı. Söz konusu sözleşme kapsamında Mısır, iki adet fırkateyn için 1.2 milyar dolar ödeme gerçekleştirecek. Mısır Donanmasının; Spartaco Schergat isimli fırkateyni 2020, Emilio Bianchi isimli fırkateyni ise 2021 yılında teslim alması planlanıyor. Edinilen bilgiye göre İtalyan devlet bankası Cassa Depositi e Prestiti (CDP), söz konusu satışı desteklemek amacıyla Mısır’a 500 milyon avroya kadar bir ihracat finansman kredisi verecek.

Ayrıca Mısır, lisans altında üretmek şartı ile Fincantieri Tersanesi’nden devriye gemisi satın alımıyla da ilgileniyor. Mısır’ın, 20 adet Falaj II Devriye Gemisi almayı planladığı biliniyor.

FREMM Bergamini sınıfı fırkateynlerin tam yük deplasmanı yaklaşık 6.500 ton, toplam uzunluğu yaklaşık 144 metre ve azami hızı 27+ deniz mili.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. İnatla firkateyn değil,fregat demeyi öneriyorum. Bütün dünyanın televizyon dediğine de inatla bir tek Almanlar Fernsehen diyorlar(uzakgören). 6500 ton da elbet fregat değil,destroyer sınıfı. Her neyse yorumum odur ki bunları ne yapacak bunlar ? 20-30 daha fazla alsalar İsrail için, o da yetmeyecek. Tibet’e karşı da zor. Demek bize karşı. Ey darbeci diktatör, para zaten senin değil,harca ve savur gitsin. Bu gidiş iyi gidiş, du bakali sonu nas’olcek !! Ülken zaten” fakr-u zaruret içinde harap ve bitab düşmüş” . Allahın akıl fikir vermesini dilerdim eskiden. Şimdi artk değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu