Tejas ilk kez Python-5 Hava Hava Füzesi ateşledi

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan’ın geliştirme faaliyetleri devam eden yerli hafif taarruz uçağı Tejas, 27 Nisan’da ilk kez Python-5 Görüş İçi Hava Hava Füzesi atışı gerçekleştirdi.

Edinilen bilgiye göre; Hindistan tarafından geliştirilen HAL Tejas Hafif Taarruz Uçağı, 27 Nisan 2021 tarihine ilk kez İsrail üretimi Python-5 Görüş İçi Hava Hava Füzesi atışı gerçekleştirdi. Atışlı test kapsamında aynı zamanda, Tejas halihazırda entegre edilmiş olan Derby Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi’nin kabiliyetlerinin de doğrulanması amaçlandı.

STM Banner

Goa Eyaleti’nde gerçekleştirilen test faaliyetleri kapsamında, bir dizi zorlu senaryo altında bir dizi füzenin ateşlemesi gerçekleştirildi. Derby füzesi, yüksek hızlı manevra kabiliyetine sahip bir hava hedefine Hit-to-Kill tekniğinde isabet sağladı ve Python füzeleri de % 100 isabet elde ederek yeteneklerini doğruladı.

Test faaliyetlerinden önce, Hindistan’ın Silikon Vadisi olarak anılan Bengaluru şehrinde füzenin Aviyonik, Atış Kontrol Radarı, Füze Lançeri ve Uçuş Kontrol Sistemi gibi Tejas’taki uçak sistemlerine entegrasyonunu değerlendirmek için kapsamlı uçuş testleri yapıldı. Goa’daki başarılı ayrılma denemelerinin ardından, füzenin bir Banshee hedefine canlı olarak fırlatılması gerçekleştirildi. Python-5 füzesi, tüm canlı ateşlemelerde hava hedefini vurdu.

Python-5 Füzesi

PYTHON-5

Python-5, katı yakıtlı bir roket motoruyla güçlendirilmiştir. Tahrik sistemi, Mach 4 hız ve 20 km’den fazla operasyonel menzil sağlar.

Füze; F-5E / F Tiger-II, F-15 Eagle, F-16I Fighting Falcon, Dassault Mirage F-1C, Mirage 5, Mirage 2000, IAI Kfir, Sea Harrier, HAL Tejas ve F-35 Lightning II de dahil olmak üzere çok çeşitli uçaklar tarafından kullanılabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK:  BOZDOĞAN Hava Hava Füzesi’nden tam isabet


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu