Temel KOTİL: “MMU, hangardan motorları çalışır biçimde çıkacak”

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, geliştirme faaliyetleri devam eden Milli Muharip Uçak (MMU) ile ilgili olarak Milliyet’e açıklamalarda bulundu.

Milli Muharip Uçak için 3.000 kişilik bir ekibin çalışacağını belirten KOTİL, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan söyledi biz de posterini her tarafa astık. Çanakkale zaferinin yıldönümü olan 18 Mart 2023’te milli muharip uçağımız hangardan motoru çalışır şekilde çıkacak. Yer testlerine hazır bir şekilde. Hangardan çıkınca hemen uçamıyor. Çünkü 5. nesil savaş uçağı bu. Aşağı yukarı 2 yıl yer testleri yapılacak. Sonra havaya kaldıracağız. Yine bitmeyecek, iyileştirmeler. Silahlı kuvvetlerimize 2029’da F35 ayarında uçağı teslim edeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinesi ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak’ın; 2023 yılında hangardan çıkış yapması (Roll-Out), 2026 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi, 2029 yılında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi ve 2030’lu yılların başından itibaren tam kapasite uçuş yeteneğine ulaşması hedefleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

4 Yorum

 1. Herşeyde olduğu gibi bunda da “erken kalkan yol alır” prensibi geçerlidir. Zamanında ağır sanayi hamlesini yapsaydık şimdi uzay sanayii ile uğraşıyor olurduk. Neyse artık zararın neresinden dönersek kârdır.

  1. mehmet akifin bir sözü vardir dün geçti yapacak bir şey yok gelecek ise müphem yani belli degil onun için ani yaşa ve kıymetini bil erdoganda bunu yapıyorgeçmişe bakip aglamanin kimseye faydasi yok ama dediginiz doğru

 2. Sayın Kotil’in bol temenni yüklü açıklamaları elbet bütün milleti sevince boğdu.İçimdeki son şüphe de
  böylelikle izale ve bertaraf oldu. Hele 2029’da F-35 ayarı uçak yapma işine aklım yattı bayağı. Ne yapalım? Geç olsun da güç olmasın. Bekleriz biz de bu hayırlara vesile olacak vak’ayı. Diğer uçakları yapanların yüz seneden fazla tecrübeleri var bu konuda. Onlara da fazla haksızlık olacak, onun için ben kendi hesabıma 2029 tarihini biraz iyimser buldum. Ben mahcup olmaya hazırım, keşke ve de inşallah !!

 3. Niye mustafam, bir Türk dünyaya bedel değil mi?buna inanmadiginı söylemeyeceksin herhalde!
  onların 110 yılda geldiği mesafeyi 10 yılda niye katedemeyelim?!
  Tek basimiza olmaz, dis destekle dahi Zor.ama bi yerden başlamak gerekiyordu ve başlandı.10 yıl bir cok sey icin uzun bir süre.10 yıl sonra kim bilir nasıl bir dünya, nasil bir harp sahasi ve nasil bir Coğrafya olacak!belki tamamen Fuzuli bir yatırım olacak, hayırlısı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu