Prof. Dr. KOTİL, HÜRJET’in ilk uçuşu için tarih verdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, geliştirme faaliyetleri devam eden HÜRJET Jet Tekamül Uçağı’nın ilk uçuşu için tarih verdi.

TUSAŞ’ın 2019 yılını dolar bazında yüzde 43’lük bir büyüme ve 2.2 milyar dolar ciro ile kapattığını belirten KOTİL, “2028 yılında TUSAŞ’ın 10 milyar dolar ciro yapmasını ve 20 bin personelinin olmasını hedefliyoruz. Türkiye’ye 100’üncü yıl hediyesi olarak 2023 yılında; HÜRJET’in ilk uçuşunu gerçekleştirmesini, GÖKBEY’in ilk teslimatının yapılmasını, Milli Muharip Uçak’ın hangardan çıkış yapmasını ve ATAK 2’nin ilk uçuşunu gerçekleştirmesini planlıyoruz.” dedi.

STM Banner

HÜRJET Jet Tekamül Uçağı Projesi

Kavramsal tasarım faaliyetlerine 14 Ağustos 2017 tarihinde başlanılan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’nın, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve ömürlerini tamamlamak üzere olan T-38 Talon Jet Eğitim Uçakları’nın yerini alması ve böylelikle Türk Hava Kuvvetleri’nin “Jet Eğitim Uçağı” ihtiyacının milli imkanlarla karşılanması planlanıyor.

Ayrıyeten HÜRJET’in, “Hafif Taarruz Uçağı” konfigürasyonuyla Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile savaş uçakları arasında bir ara platform olması ve bu sayede önemli derecede bir ekonomik tasarruf sağlanması da hedeflenen kazanımlar arasında bulunuyor.

hürjet

HÜRJET Proje Takvimi Ne Aşamada?

Başlangıcı (T0) Ağustos 2017’de yapılan HÜRJET Projesi kapsamında; Şubat 2019’da “Ön Tasarım Gözden Geçirme (Preliminary Design Review/PDR)” faaliyetlerinin (T0+18), Ağustos 2020’de “Kritik Tasarım Gözden Geçirme (Critical Design Review/CDR)” faaliyetlerinin (T0+36) ve Ağustos 2021’de TRR/FTRR faaliyetlerinin (T0+48) tamamlanması, Şubat 2022’de ilk prototipin (T0+54) ve Ağustos 2022’de ikinci prototipin (T0+60) ilk uçuşlarını gerçekleştirmesi hedeflenmişti.

(İlk uçuş, 2023 olarak revize edilmiştir.)

HÜRJET Projesi kapsamında 2019 yılına kadar; kavramsal tasarım faaliyetleri, rüzgar tüneli testleri, spin tüneli testleri ve mock-up üretimi başarıyla gerçekleştirildi. 2019 yılı içerisinde ise önemli bir başarı kaydedilerek HÜRJET Uçağının “Ön Tasarım Gözden Geçirme (Preliminary Design Review/PDR)” faaliyetleri başarıyla tamamlandı.

2020 yılı içerisinde, “Jet Eğitim” konfigürasyonunda olacak olan ilk prototipin tasarım faaliyetlerinin tamamlanması ve üretimine başlanması hedefleniyor. Ayrıca tasarım faaliyetlerine 2019 yılında başlanılan ve “Hafif Taarruz Uçağı” konfigürasyonunda olacak olan ikinci prototipin, 2021 yılının başında tasarım faaliyetlerinin tamamlanması ve üretimine başlanması planlanıyor. 21 Ağustos 2021 tarihinde ilk HÜRJET prototipinin yer testlerine başlanması da hedeflenen arasında.

HÜRJET Kokpit
HÜRJET’in Jet Eğitim Uçağı konfigürasyonunun kokpiti

HÜRJET’in Teknik Özellikleri

Jet Tekamül Eğitimi, Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi, Hafif Taarruz (Yakın Hava Desteği), Eğitimlerde “Red Aircraft” Görevi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız) ve Akrobatik Gösteri Uçağı rollerinde kullanılacak olan HÜRJET; 9.8 metre kanat açıklığına, 13 metre uzunluğa, 4.2 metre yüksekliğe, 24 m² kanat alanına ve 19.200lb itkiye sahip olacaktır. Servis irtifa tavanı 13.7 metre, menzili 2.592 kilometre, yük kapasitesi 2.721 kilogram ve azami hızı 1.4 Mach olacak olan HÜRJET; Baş Üstü (Head-Up) Göstergesi (HUD), Kaska Monteli Gösterge (Opsiyonel), Tam Otorite / Dijital Kontrollü Uçuş Sistemi ve Havada Yakıt İkmali yeteneklerine sahip olacaktır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

4 Yorum

  1. T38 gibi çift motorlu mu olacak acaba ? 1.4 mach sürat acaba neden gerekli görülmüş? uçağın boş ve ayrıca tam yüklü kalkış ağırlığı yazınızda belirtilmemiş. 19200 lb itki çok mu az mı buna göre ?
    Acaba hangi motor kullanılacak ? Hele bir uçsun sonra bakarız dense mesela eldeki F-5 uçaklarının motoru mu takılacak başlangıçta ? Hele hele dışsatım hülyalarımız olursa ihracat izni alınabilecek motor herhalde Amerikan motoru olamayacak. Mock-up hayli göze hoş geliyor gene de.

  2. Bu uçağın çift motorlu, aesa radarlı, hava-hava füzeleriyle ve gelişmiş aviyonik sistemlerle donatılmış hâli elimizde olsa ne güzel olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu