Japonya’nın “Mini” Uçak Gemisi F-35B Testinden Geçecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya, helikopter gemisinden mini uçak gemisine dönüştürdüğü JS Izumo adlı gemide F-35B savaş uçakları için teste hazırlanıyor.

Japon Savunma Bakanlığı tarafından 30 Eylül’de yayımlanan açıklamaya göre STOVL (kısa kalkış-dikey iniş) özelliğine sahip F-35B savaş uçakları JS Izumo isimli gemide 3-7 Ekim tarihleri arasında iniş ve kalkış testleri icra edecek.

STM Banner

Testlerin Japonya açıklarında icra edilmesi planlanıyor. Japonya’nın sipariş etmeyi planladığı 157 F-35’ten 42 adedi ise F-35B konfigürasyonunda. Bugüne kadar verilen net sipariş sayısı ise henüz 8 adetle sınırlı. İlk teslimatların ise 2024’te başlaması bekleniyor.

Japon Deniz Kuvvetleri/JS Izumo
Japon Deniz Kuvvetleri/JS Izumo

Japonya, 2022 mali yılı bütçesi kapsamında dört adet F-35B alımı için daha bütçe ayırmıştı. Testlerde kullanılacak uçaklar ise Japonya’da konuşlu bulunan ABD Deniz Piyadelerine ait F-35B’lerden oluşacak.

JS Izumo Neredeyse Hazır

JS Izumo’nun dönüştürülme işlemlerinde sona gelinmişti. Gemi artık F-35B’ler için neredeyse hazır durumda. Bu kapsamda “hafif uçak gemisine” dönüştürülen JS Izumo (DDH-183) gemisi resmi olarak “çok amaçlı destroyer” olarak tanımlanıyor. Izumo, Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetlerinin öncü gemisi.

Izumo sınıfı mini uçak gemisi toplamda 28 uçak taşıyabilecek kapasitede. Geminin güvertesinde helikopterler için 5 ayrı iniş noktası yer alıyor. Japon hükümeti, 2022 mali yılı bütçesi kapsamında Izumo’nun dönüştürülme çalışmaları için 60 milyon dolarlık ek bir bütçe de ayırmış durumda. Japon basınına göre ayırılan bütçe ile Raytheon’dan “Müşterek Hassas İniş ve Kalkış Sistemi” (JPALS) tedarik edilecek. Aynı zamanda ABD’den teknik destek de alınacak.

İtalyan Donanması/F-35B
İtalyan Donanması/F-35B

Dönüşümün bir sonraki aşaması, F-35B operasyonlarına uyum sağlamak için geminin iç alanlarında yapılan değişikliklerle birlikte, uçuş güvertesinin ön tarafının yamuk şeklinden dikdörtgen şekle dönüştürülmesini içerecek.

Bu değişiklikler sayesinde gemide daha fazla yakıt ve silah taşınabilecek.  Izumo’nun tamamen dönüşmesinin 2026’da tamamlanması planlanıyor. Japonya ayrıca Izumo’nun kardeş gemisi Kaga’yı bir F-35B gemisine dönüştürmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Japonya’ya yönelik Uçak Gemisi Kısıtlaması

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri, bu modernizasyonların ardından İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez sabit kanatlı savaş uçağı taşıma kapasitesi bulunan bir deniz platformuna sahip olacak. İkinci Dünya Savaşı’nın mağlup taraflarından birisi olan Japon Öz Savunma Kuvvetleri (JSDF), anayasal sınırlamalarından ötürü uçak gemisine sahip olamıyordu.

Japonya, anayasal sınırlamalarının saldırı kabiliyetine sahip olma sınırlarını aşma konusundaki hassasiyetler nedeniyle, F-35B’lerin “gerektiğinde gemilere konuşlandırılacağını” açıklamıştı.

Her biri 248 metre uzunluğa ve 27.000 ton ağırlığa sahip olan iki Izumo sınıfı uçak gemisinde çalışmalar devam ediyor.

Izumo ve Kaga’da yapılacak değişiklikler arasında yeni bir uçak yaklaşma ve iniş sistemi, ek ağırlık kapasitesi için uçuş güvertesinin güçlendirilmesi ve dikey inişler için ısıya dayanıklı kaplamaların monte edilmesi gibi kritik aşamalar yer alacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Japonya Savunma Bakanlığından Rekor Savunma Bütçesi Talebi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DefenseNews

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu