THAAD için yeni nesil arayıcı başlık

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Krallık merkezli BAE Systems, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından geliştirilen Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistemi için bir sözleşme imzaladı.

BAE Systems’dan edinilen bilgiye göre söz konusu sözleşme; ABD ve müttefik ülkeleri, balistik füzelere karşı korumak için kullanılan THAAD Anti-Balistik Füze (ABM) Sistemi için yeni nesil kızılötesi (IR) arayıcı başlık tasarımını ve üretimini kapsıyor. Yeni nesil arayıcı başlık tasarım çalışmalarının, THAAD sisteminin isabet oranını arttırılmasına ve üretim faaliyetlerinin hızlandırılmasına yardımcı olması amaçlanıyor.

STM Banner

BAE Systems tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, şu ana kadar Lockheed Martin’e 500 adetten fazla THAAD arayıcı başlığı teslim etti.

thaad füzesi, thaad hava savunma sistemi, thaad hss, thaad füze, Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistemi

THAAD Balistik Füze Savunma Sistemi

Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistemi, ABD’li Lockheed Martin şirketi tarafından balistik füzelerin imhası için geliştirilmiştir. 200km+ menzile ve 150km irtifaya kadar balistik füze imhası yapabilen Anti-Balistik Füze Sistemi, balistik füzelerin tespiti için AN/TPY-2 Radarını kullanmaktadır. Her bir THAAD Füze Fırlatma Aracı, 8 adet “Interceptor” füzesi taşıyabilmektedir.

THAAD halihazırda ABD, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan Orduları envanterinde bulunmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu