Thales’ten Irak’a uzun menzilli radar ihracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa merkezli savunma sanayii şirketi Thales, Irak Ordusu’nun ihtiyaçlarına binaen Ground Master 400 tipi 3 Boyutlu Uzun Menzilli Hava Savunma Radarı sattı.

Edinilen bilgiye göre; Fransa merkezli savunma sanayii devi Thales, Irak Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen Ground Master 400 tipi 3 Boyutlu Uzun Menzilli Hava Savunma Radarı satışı ile ilgili olarak kısa süre önce Irak’la bir sözleşme imzaladı. Söz konusu sözleşme; Irak’a, dört adet Ground Master 400 3B Uzun Menzilli Hava Savunma Radarı ile bir adet yer kontrol istasyonundan (YKİ) oluşan bir hava gözetleme sistemini içeriyor.

STM Banner

Thales tarafından geliştirilen söz konusu radar; Fransa, Almanya, Finlandiya, Estonya, Slovenya, Malezya, Senegal, Bolivya ve kısa süre önce Bangladeş’e ihraç edilmişti.

Thales tarafından geliştirilen Ground Master 400 3 Boyutlu Uzun Menzilli Hava Savunma Radarı, azami 470 kilometre hedef tespit menziline ve 100.000ft irtifa sınırına sahip. S-Band frekansında yayın yapan radar, elektronik harp sistemlerine karşı da dayanıklı yapıdadır. Alçak, orta ve yüksek irtifadaki hava soluyan hedeflerin tespiti için geliştirilen radar, taktik balistik füze sistemlerinin tespitini ve takibini gerçekleştirebiliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Acaba bu tip radar ligine biz neredeyiz ? Elbet özgün yapılan birçok sistemimiz mevcut. Merak ettiğim şey, daha neleri henüz beceremediğimiz. Hangi tiplerde eksikliğimiz olduğu ve bu konuda neler yaptığımız konusu.Ne dersiniz ? Değerli yazarlarınızdan biri bizi bu konuda aydınlatabilir mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu