TORK’un ilk deniz testleri başarılı geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN’ın TÜBİTAK TEYDEB desteği ile geliştirdiği Torpidoya Karşı Savunma Torpidosu TORK, Türkiye’de ilk defa milli olarak geliştirilen sonar arayıcı başlığı ile gerçekleştirilen ilk deniz testlerini başarıyla tamamladı. Testler kapsamında TORK, su üstü hedeflerini sonar arayıcı başlığı ile tespit edip kendi güdümüyle hedeflere başarılı bir şekilde yöneldi.

STM Banner

Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen bu testlerle Torpido ve Torpido Karşı Tedbir alanında kritik bir eşik daha geçildi.

TORK, su üstü gemilerine ve denizaltılara karşı atılacak olan akustik güdümlü/güdümsüz, tel güdümlü ve dümen suyuna güdümlü torpidoları sonar arayıcı başlığı ile bulabilen ve gelişmiş algoritmaları ile torpidoya en yakın mesafede infilak ederek torpidoyu görev yapamaz hale getiren fiziksel imha (Hard-Kill) karşı tedbir sistemidir. Halihazırda dünyada fiziksel imha yöntemine yönelik çalışmalar devam etmekte olup işlevsel imha ve fiziksel imha yöntemlerinin her ikisini de içeren entegre bir torpido karşı tedbir sistemi çözümü bulunmamaktadır.

TORK’un, ASELSAN’ın geliştirdiği işlevsel imha (Soft-Kill) karşı tedbir sistemleri HIZIR ve ZARGANA ile entegre edilmesiyle birlikte denizaltıların ve su üstü gemilerinin torpidolara karşı denizlerde çok daha güvenli seyir yapması hedeflenmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu