Trablus Havalimanı’nda kontrol sağlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Libya’nın meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH/GNA) güçleri, Darbeci General Hafter’in elindeki Trablus Havalimanı’nda kontrolü sağladı.

Edinilen bilgiye göre UMH güçleri, Vatiyye Hava Üssü’nün alınmasının ardından Trablus Havalimanı’nı, ana hedefleri haline getirmişti. Bu kapsamda özellikle son iki haftadır, bölgede şiddetli çatışmalar yaşanıyordu. Geçtiğimiz günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri destekli UMH güçleri, Trablus Havalimanı’ndaki Hafter güçleri hedeflerine yönelik bir dizi top atışı gerçekleştirmiş ve buna müteakiben bölgede ilerleme kaydetmişlerdi.

STM Banner

Bugün ise UMH güçleri, başkent Trablus yakınlarındaki bütün askeri kampların kontrolünü ele geçirdi. Buna müteakiben Trablus Havalimanı’na yoğun top ve obüs atışı icra eden UMH güçleri, Hafter güçlerinin bazı bölgelerdeki hava taarruzlarına rağmen havalimanında kontrolü sağladı.

Öte yandan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından yapılan taarruzlarda, Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA) güçleri, çok fazla zayiat verdi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu