Yunanistan 350 adet M2A2 Bradley alıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan Savunma Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nden 1200 adet M117 Zırhlı İç Güvenlik Aracı ile 350 adet M2A2 Bradley Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) alımı yapmaya hazırlanıyor.

enikos.gr tarafından edinilen bilgiye göre Yunanistan Savunma Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Muhafızları envanterinde ihtiyaç fazlası olarak bulunan 1200 adet M117 Zırhlı İç Güvenlik Aracı ile 350 adet M2A2 Bradley Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA)’nı satın almayı amaçlıyor. Bu amaçla ABD’ye gidecek Yunan ekibi ise seçildi.

STM Banner

Yunanistan; M117 araçlarını iç güvenlik harekatlarında kullanmak, M2A2 Bradley ZMA’ları ise M113 araçlarının yerini alması ve Leopard 2 HEL Ana Muharebe Tankları’na destek vermesi için tedarik etmeyi amaçlıyor.

M2A2 Bradley

BAE Systems Land & Armaments tarafından geliştirilen M2A2 Bradley, paletli bir zırhlı muharebe aracıdır. İlk olarak ABD tarafından 1981 yılında kullanıma alınan Bradley, Körfez Savaşı esnasında aktif olarak kullanılmıştır. Ana silah sistemi olarak tarete monteli M242 25mm Bushmaster topunu kullanan M2A2 Bradley ZMA, ayrıca M240C 7.62mm makineli tüfek ile teçhiz edilmiştir ve istenildiği taktide iki adet TOW ATGM füzesi de kullanabilmektedir.

Azami 482 kilometre menzili bulunan Bradley, 3 kişilik mürettebata sahiptir ve mürettebata ek olarak 6 kişilik kapasiteye sahiptir. Azami ağırlığı 27 ton olan M2A2 Bradley, 72 km/sa hıza ulaşabilmektedir. M2A2’nin zırhı, 30 milimetrelik APDS top mermisine ve RPG roketatar mühimmatına karşı koruma sağlayabilecek kapasitedir. Ancak araç, Anti-Tank Güdümlü Füzeler karşısında ciddi bir riske sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Finansmanı BAE ve sudi Arabistan’dır.Bu aralar Mısır ve Yunan’ı silahlandırıyorlar.Bizim tank,uçak ve gemi projelerini biran önce başlatmamız gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu