“TRAnten ile anten ve RF alt sistemleri millileştirilecek”

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, konuk olduğu HABERTÜRK yayını esnasında “Neden devlet anten yapıyor” eleştirilerine SSTEK’in kurmuş olduğu şirketler üzerinden örneklerle cevap verdi.

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Biz devlet anten yapsın demiyoruz. Anten ile ilgili ihtiyacımız olduğunda benim savunma sanayi alanında ihtiyacımı gören antenler zincirinde çok önemli boşluklar var. Şimdi özel sektöre bu boşlukları gösterdiğinizde, eğer ürün adediniz de kısıtlıysa bu ihalelere girmiyorlar. Biz onları belirli bir çatı altında toplayarak ihtiyacımızın görülmesini istiyoruz ve SSTEK’in kurduğu şirketlerin hepsi kabiliyet konusunda herkesle çalışmaya açık. Yani burada devlet bir şirket ve şirketleşme yapısı oluştururken hissesini sıfıra çekmekle ilgili bir iradesi de var.

STM Banner

Biz SSTEK’in kurduğu tüm şirketlerde özel şirketler katılım yaptıkça hisse payımızı azaltıyoruz. Yani tüm anten yapan şirketlerin buraya girmesiyle ilgili hiçbir sorunumuz yok ama mühim olan benim anten ihtiyacında kalmamamdır.

Eğer normal bir çanak anten yapan şirketiniz varsa çanak anteni sivil piyasada çok tuttuysa benim istediğim alana maliyet etkin sebeplerinden dolayı girmeyebiliyor. Ama ben anten ihtiyacımı görmek zorundayım, bu ihtiyacı SSTEK’in kurduğu şirketlerle görüyorum. Buradaki amaç şu; belirli teknoloji boşlukları var ve bu ilk adımda belirli firmalara cazip gelmeyebiliyor veya derinleştirilmesi gereken teknolojiler var ama bu konuda şirketleşme yok, veya ayrık bir yapı var, onlar bir araya geldiğinde daha büyük bir güç oluşturabilirler gibi bir denklem var. Biz bunları göz önünde tutarak bu şirketleşme yoluna gidiyoruz.

Altını çizerek tekrar söylüyorum, amacımız mümkünse özel sektörün bunları alıp götürmeleri. Bu fidanın ağaç olana kadar rüzgarlara, fırtınalara karşı dik durması için devlet onların yanında destek olarak durabiliyor ama mühim olan Türkiye’nin hele de bu ortamda önüne çıkabilecek çeşitli engeller olduğunda ayağının takılmaması, yola devam edilmesi.”

SSTEK’in Anten Şirketi: TRAnten

Türkiye’de SSTEK tarafından kurulan TRAnten şirketi, bu alandaki ihtiyacın karşılanması amacıyla görevlendirilmiş durumda. TRAnten firması Savunma Sanayi Başkanlığı liderliğinde 2020 yılı içerisinde; antenlerin, anten alt bileşenlerinin, RF bileşenlerinin; tasarım, Ar-Ge, üretim ve entegrasyon faaliyetlerinin yapılması amacı ile kuruldu.

ÖNERİLEN İÇERİK: ASELSAN’ın Yerli AESA Radar Program Takvimi açıklandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu