TSK’ya ait M2A1 Obüsü Libya’daki Hafter hedeflerini vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Uzun yıllardır Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan M2A1 105mm’lik Çekili Obüs Sistemi, Libya’da tespit edilen Darbeci Hafter’e ait hedefleri vurdu.

Libya’nın Birleşmiş Milletler tarafında da tanınan resmi hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA) hedeflerini M2A1 tipi 105mm’lik Çekili Obüs Sistemi ile vurdu.

STM Banner

Sosyal medyada paylaşılan bir görüntüde de söz konusu obüsün Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kamuflaj boyamasına sahip olduğu görüntülendi. M2A1 Obüslerinin, Türkiye ile Libya arasında imzalanan Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası kapsamında Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin kullanımına sunulduğu tahmin ediliyor.

M2A1

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde 800 adetten fazla bulunan M2A1 Çekili Obüs Sistemleri, Makina ve Kimya Enstitüsü Kurumu (MKEK) tarafından üretilen 105 mm HE M1 Mühimmatı’nı kullanıyorlar. MKEK üretimi 105 mm HE M1 Mühimmatı ile 11.2 kilometre azami menzile sahip olan M2A1 Obüsleri, ilerleyen zamanlarda BORAN Obüsü ile değiştirilecekler.

Önerilen İçerik:

BORAN Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüs


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Acaba neden bu silah oraya sevkedilmiş ? Aklıma 155mm panter geldi mesela. Hem rahatça havadan da nakledilebilirdi. Haberi okudum ama pek heyecan verici değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu