TCG GEDİZ’e Libya’da düşürdüğü SİHA’lar için özel işaret

Roketsan-ATMACA-Banner

TCG GEDİZ Firkateyni’ne, Libya’da düşürdüğü Çin yapımı Wing Loong II Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) için özel işaretler eklendi.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait GABYA Sınıfı Firkateynler, hava savunma kabiliyetleri gelişmiş olduğu için uzun bir süredir Libya’da görev icra ediyorlar. Libya’daki firkateynler, karadaki birliklere yönelik olarak denizden hava savunma desteği sağlıyorlar.

STM Banner

30 Ağustos Zafer Bayramı için Antalya Limanı’nda halka kapılarını açan TCG GEDİZ Firkateynininde, Libya’dan hatıra kalan özel işaretler dikkat çekti. Geminin SM-1 Hava Savunma Füzelerini ateşleyen Mk13 Lançeri’ne, 2 adet SİHA’ya ait logonun yapıştırıldığı görüdü.

Tolga Özbek’in haberine göre; havacılıkta bu işaretlere “kill mark” deniliyor. İkinci Dünya Savaşı’nda ortaya çıkan bu akımda özellikle Müttefiklere ait savaş uçakları düşürdükleri Alman veya Japon uçaklarını resim olarak gövdeye işliyorlar.

ESSM, MDAS
GABYA Sınıfı Firkateyn

Gabya Sınıfı TCG GEDİZ Firkateynide de hava savunma silah sistemi Mk13’ün üzerine, Libya’da düşürülen iki adet Çin yapımı Wing Loong 2 tipi SİHA’nın logosuna yer verildi.

Libya’daki iç savaş sırasında Hafter yanlıları Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden Çin yapımı Wing Loong 2 tipi İHA sistemi edinmişti. Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti ise Türkiye’nin verdiği destek ile karşılarında Baykar imalatı Bayraktar TB2 SİHA’larla çıkmıştı. TB2’ler Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin yaptığı operasyonlarda aktif olarak kullanılmış ve savaşın gidişatını değiştirmişti.

SM-1 hava savunma füzeleri

ABD üretimi SM-1 RIM-66A orta menzilli hava savunma füzesi, 1967’de ABD Donanmasında göreve başladı. füzeler tekli ve ikili lançerlerden ateşlenebiliyor. Genellikle atışlarda hedefi garanti vurabilmek için iki adet füze ateşleniyor.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu