Türk Boğazları HAVELSAN’ın Milli Sistemine Emanet

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin stratejik varlıkları arasında bulunan Türk Boğazları, HAVELSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen bir sistem tarafından yönetilecek. Boğazdaki gemi trafiği, HAVELSAN’ın sistemine emanet edilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Türk Boğazları’nın gemi trafiği, HAVELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen milli bir sistemle yönetilecek.

STM Banner

Bu yılsonunda devreye alınması planlanan projede, Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (TBGTH) sisteminin yazılım, sensörler ve bilişim altyapısı, ülkemizdeki milli yetkinlikler ve üretim kabiliyetleri göz önünde bulundurularak tasarlandı.

HAVELSAN ana yükleniciliğinde yürütülen projede Gemi Trafik Hizmeti (GTH) Yazılımı HAVELSAN mühendisleri tarafından milli ve yerli olarak geliştirildi. HAVELSAN ayrıca, ASELSAN tarafından üretilen radar, elektro-optik kamera ve radar yön bulucu sistemlerini entegre ederek yerli üretim oranını azami seviyeye çıkaracak.

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemiyle, gemilerle etkileşim en üst seviyede tutulacak, Boğazlar’daki tüm gemi trafik hareketlerini milli bir sistemle izlemek, düzenlemek, organize etmek ve yönetmek mümkün olacak.

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi, dünyadaki diğer örneklerine göre de alanındaki en büyük sistemlerden biri olma özelliğini taşıyor.

Yaklaşık 50 ayrı ülkede 500’e yakın gemi trafik hizmeti sistemi incelendiğinde, hizmet alanlarının uzunluğu ve algılayıcı (radar, CCTV vb.) sayıları bakımından Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi, 2 Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi ve 26 Trafik Gözetleme İstasyonu (fener, şamandıra vb. dahil) ile en büyük sistemlerden biri durumunda bulunuyor.

havelsan-turk-bogazlari-2

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sisteminin; sağladığı verimlilik ve başarı ile Türk Boğazlarındaki seyir emniyetine olumlu etkileri de kısa zamanda görülecek. Hizmetlerin etkili ve uyumlu olarak verilmesinde ve ana amaçlar olan seyir, can, mal ve çevre emniyeti açısından Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri sisteminin oldukça başarılı olduğu da yakın zamanda hissedilecek.

Tekrar düzenlenebilir algoritmaları, milli radar, elektro-optik kamera ve radyo yön bulucu sistemleri, milli sistemlerle tam uyumluluk ve birlikte çalışabilme imkânıyla Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (TBGTH), Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün denizlerimizde en kaliteli hizmeti milli bir sistemle vermesini sağlayacak.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü verilerine göre; coğrafi yapısı, darlığı, kuvvetli akıntıları, keskin dönüşleri, değişken iklim şartları ve her gün yaklaşık 140 uğraksız gemi, yaklaşık 25 tehlikeli yük taşıyan gemi geçişi ve 2 milyon insanın taşındığı; 2.500 adet bölgesel deniz trafik hareketi ile İstanbul Boğazı, dünyanın en önemli doğal ve dar su yolu konumunda.

Yılda yaklaşık 50 bin geminin geçtiği Türk Boğazları; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Egemenliğinde 37 Mil uzunluğunda Çanakkale Boğazı, 110 Mil uzunluğunda Marmara Denizi ve 17 Mil uzunluğunda İstanbul Boğazı’ndan oluşuyor.

Karadeniz ile Ege Denizi arasındaki toplam uzunluğu 164 Deniz Mili olan bu su yolunun alternatifi bulunmuyor ve tüm ülkeler, özellikle Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin ekonomileri açısından bu su yolu büyük önem arz ediyor.

HAVELSAN; HAVELSAN VTS (GTH Yazılımı), veri iletişim altyapıları, siber güvenlik, otonom gemiler ve otonom liman yönetimi, sistem entegrasyonu, süreç ve mevzuat optimizasyonu konularındaki ürünleri ve çalışmalarıyla, dijital denizciliğe katkı sağlamak için adeta gün sayıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: HAVELSAN’dan Reis Sınıfı Denizaltılar İçin Komuta Kontrol Sistemi Teslimatı

HAVELSAN’dan Reis Sınıfı Denizaltılar İçin Komuta Kontrol Sistemi Teslimatı


Kaynak: HAVELSAN

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu