Türk Deniz Kuvvetleri 4’üncü P-72 Deniz Karakol Uçağına Kavuştu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Mavi Vatan savunmasında önemli katma değer sağlayan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen MELTEM-3 projesinde P-72 teslimatları devam ediyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan paylaşıma göre Türk Deniz Kuvvetlerine iki adet daha P-72 Deniz Karakol Uçağı teslim edildi.

STM Banner

Demir tarafından yapılan paylaşımda Deniz Kuvvetleri Komutanlığının stratejik unsuru olarak hizmet eden Deniz Karakol uçaklarının, ülkemizin gökyüzündeki gücüne güç katacağı kaydedildi.

Teslim Edilen Uçak Sayısı 4’e Ulaştı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında 16 Aralık 2021’de tamamlanan kabullerle iki adet P-72 Deniz Karakol Uçağı daha Donanmamızın hizmetine girmiş olacak.

10 Aralık 2020’de gerçekleşen ilk Deniz Karakol Uçağımızın teslimatını takiben 2021 yılı içinde ilave 3 adet Deniz Karakol Uçağı ile 1 adet Deniz Genel Maksat Uçağımızın Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslimatı gerçekleştirildi.

P-72 Deniz Karakol Uçağı
P-72 Deniz Karakol Uçağı

Böylece Donanmamızın hizmetine giren ve Mavi Vatanın kontrolü ve korunması için önemli bir kuvvet çarpanı olan P-72 Deniz Karakol uçaklarımızın sayısı 4’e ulaştı.

MELTEM Projemiz kapsamında son iki uçak teslimatının 2022 yılı içinde tamamlanması planlanmakta olup böylece Türkiye’nin kıta sahanlığı ve ulusal çıkarlarının bulunduğu sularda Türk Silahlı Kuvvetlerinin stratejik unsuru olarak başarıyla hizmet etmekte olan Deniz Karakol uçaklarımızın toplam sayısı 12’ye ulaşacak.

Leonardo İle Ortaklık

İtalyan Leonardo firmasının ana yükleniciliğinde yürütülen proje, Türk sanayinin de yoğun katılımı ile gerçekleştiriliyor. TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri gerçekleştiriliyor.

ASELSAN tarafından sistem/cihaz tedariki sağlanıyor. Uçaklarda Milsoft tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 sistemleri bulunurken, Deniz Karakol Yer İstasyonumuz Havelsan tarafından P-72 uçaklarına destek verecek şekilde güncellendi. Uçaklardaki radar, EDT ve akustik gibi görev sistemleri Thales Firması tarafından sağlandı.

MELTEM Projesi kapsamında teslimatların tamamlanmasıyla Dz.K.K.lığının deniz karakol uçağı sayısı 12’ye çıkacak.

P-72 Deniz Karakol Uçağının Kabiliyetleri

P-72 Deniz Karakol Uçakları üzerine gelişmiş Radar Sistemi, Elektronik Destek Tedbirleri, Akustik İşleme Sistemleri, Taktik Veri Linki 11 ve 16, MK46 ve MK54 Torpido taşıma ve atma kabiliyeti gibi kritik sistemler entegre edildi.

Bu sistemler sayesinde uçaklar, Denizaltı Savunma Harbi, Su-üstü Savunma Harbi, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif, Ufuk Üstü Hedefleme, Arama Kurtarma gibi önemli görevleri üstlenecek.

Deniz Kurdu – 2021 Tatbikatı esnasında MELTEM-III Projesi Türk Donanması envanterine kısa süre önce giren ‘TCB-751’ kuyruk numaralı P-72 Deniz Karakol Uçağı, Mk-54 Hafif Torpido atışı gerçekleştirmişti.

İlk Deniz Karakol Uçağının teslimatını takiben 2021 yılı içinde, ilave 2 adet Deniz Karakol Uçağı ile 1 adet Deniz Genel Maksat Uçağının daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyordu.

ÖNERİLEN İÇERİK: P-72 Deniz Karakol Uçağı’ndan Mk54 torpido atışı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, SSB

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu