P-72 Deniz Karakol Uçağı’dan Mk54 torpido atışı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait P-72 Deniz Karakol Uçağı (DKU), Deniz Kurdu – 2021 Tatbikatı kapsamında hafif torpido atışı gerçekleştirdi.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, tarihinin en büyük tatbikatı olan Deniz Kurdu – 2021 Tatbikatı’nı başarıyla icra etti. Tatbikat esnasında, bir kısmı kamuoyu ile paylaşılan bir kısmı ise paylaşılmayan birçok ilk gerçekleştirildi. MELTEM-III Projesi Türk Donanması envanterine kısa süre önce giren ‘TCB-751’ kuyruk numaralı P-72 Deniz Karakol Uçağı, Mk-54 Hafif Torpido atışı gerçekleştirdi.

STM Banner

Radar Sistemi, Elektronik Destek Tedbirleri, Akustik İşleme Sistemleri, Taktik Veri Linki 11 ve 16, MK46 ve MK54 Torpido taşıma ve atma kabiliyeti bulunan P-72 Deniz Karakol Uçakları; Türk Donanması’na, denizaltı savunma harbi (DSH) görevleri için önemli bir kabiliyet artışı kazandırdı.

P-72 Deniz Karakol Uçakları

https://twitter.com/SavunmaVideo/status/1401501596320665602?s=20

P-72 Deniz Karakol Uçakları üzerine gelişmiş Radar Sistemi, Elektronik Destek Tedbirleri, Akustik İşleme Sistemleri, Taktik Veri Linki 11 ve 16, MK46 ve MK54 Torpido taşıma ve atma kabiliyeti gibi kritik sistemler entegre edildi.

Bu sistemler sayesinde uçaklar, Denizaltı Savunma Harbi, Su-üstü Savunma Harbi, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif, Ufuk Üstü Hedefleme, Arama Kurtarma gibi önemli görevleri üstlenecek.

MELTEM-III

P-235 uçaklarında bulunmayan Link 16 sistemi, MK54 torpidosu taşıma ve atma gibi yeni özelliklere ilaveten P-72 uçakları daha uzun süre görev icra edebilecek kabiliyete sahip olacak.

İlk Deniz Karakol Uçağının teslimatını takiben 2021 yılı içerisinde, ilave 2 adet Deniz Karakol Uçağı ile 1 adet Deniz Genel Maksat Uçağının daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiştir/edilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/tunus-anka-s-iha-teslimat-tarihi/


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu