Türk Deniz Kuvvetleri’nden helikopter talebi

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtladı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR; Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın, deniz ortamına uyumlu helikopter talebinde bulunduğu açıklandı.

STM Banner

“TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi’nin yakın gelecekte Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi planlanıyor. F-35 konusundaki süreç malumunuz. Bu kapsamda TCG ANADOLU’da hangi hava araçlarının kullanılması planlanıyor? Deniz Kuvvetleri’nin helikopter ve S/İHA anlamında bir talebi var mı acaba?” şeklindeki soruyu yanıtlayan Başkan DEMİR, şu açıklamalarda bulundu:

“Deniz Kuvvetleri’nde zaten SİHA ve İHA kullanılıyor. Helikopter talepleri de var çünkü deniz ortamında çalışacak genel maksat vs. helikopterlerin biraz daha özel olması gerekiyor. Deniz Kuvvetleri’nin bu talepleri var ve karşılanacak İnşallah.

Zaten deniz platformlardan kalkıp/inecek SİHA ve İHA’lar konusu, gündemimizde. Türkiye’nin denizden kalkan bir hava gücü olacaksa, şu anda Dünya’da bu kabiliyetlere haiz uçakların sayısı malum, o uçakların kullanabileceği gemilerin modelleri de malum. O açıdan bizim ANADOLU gemisi ve benzeri gemilerde kullanılmak üzere özel tasarlanmış ve özel kabiliyetler kazandırılmış SİHA’larımız olacak.”

AH-1W

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, halihazırda 24 adet S-70B SeaHawk ve 2 adet AB-212 olmak üzere toplamda 26 adet helikopter bulunuyor. İlaveten envanterde; 4 adedi ADA Sınıfı Korvet, 4ört adedi Yavuz sınıfı Fırkateyn, 4 adedi Barbaros sınıfı Fırkateyn ve 8 adedi G Sınıfı Fırkateyn olmak üzere toplam 20 adet helikopter pisti bulunan muharip gemi bulunmakta. TCG ANADOLU ve pisti bulunan diğer deniz platformları da düşünüldüğünde, Dz.K.K.lığının helikopter ihtiyacı gözler önüne seriliyor.

Öte yandan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), şu ana kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı’na yönelik yaklaşık 60 adet T129 ATAK Taarruz Helikopteri teslimatı gerçekleştirdi. Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, <10 adet AH-1W Super Cobra helikopteri bulunduğu bilinmekte. AH-1W Super Cobra’lar, deniz koşullarına uygun olarak üretildiler.

Söyleşinin devamı için lütfen buraya tıklayınız.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu