ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan BAE’ye F-35 ve Reaper onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne F-35 Lightning II savaş uçağı, gelişmiş mühimmatlar ve MQ-9B İnsansız Hava Aracı (İHA) satışını onayladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’ne; 10.4 milyar ABD Doları bedel ile 50 adede kadar F-35 Lightning II savaş uçağı, 2.97 milyar ABD Doları bedel ile havadan havaya füzeler ve havadan yere mühimmatlar ile 10 milyar ABD Doları bedel ile 18 adet MQ-9B İnsansız Hava Aracı Sistemi (İHAS / UAS) satışını onayladı. Edinilen bilgiye göre; ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu satışla ilgili niyetini geçtiğimiz saatlerde ABD Kongresi’ne bildirdi.

STM Banner

Toplam tahmini değeri 23.37 milyar ABD Doları olan satışla ilgili ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Bu, derinleşen ilişkimizin ve BAE’nin kendisini İran’dan gelen tehditlere karşı savunmak için gelişmiş savunma yeteneklerine ihtiyaç duyduğunu kabul edilmesidir. BAE’nin, İbrahim Anlaşması kapsamında İsrail ile ilişkileri normalleştirme konusundaki tarihi anlaşması, bölgenin stratejik manzarasını olumlu bir şekilde dönüştürmek için fırsat sunuyor.

Önerilen satış BAE’yi, Amerika’nın İsrail’in Niteliksel Askeri Üstünlüğünü sağlama konusundaki uzun süredir devam eden taahhüdüyle tamamen tutarlı bir şekilde ABD ortaklarıyla daha da yetenekli ve birlikte çalışabilir hale getirecek. Güvenlik işbirliği ve savunma ticareti, Amerikan diplomasisinin güçlü araçlarıdır. Bugünkü duyuru, 1979 Camp David Anlaşmalarının ardından Mısır ile başlattığımız gelişmiş savunma işbirliğinin yanı sıra 1994’te İsrail ile bağların normalleşmesinin ardından Ürdün ile daha yakın güvenlik ilişkimizi yansıtıyor. İbrahim Anlaşmalarının başarısını güvence altına almak için hep birlikte kararlıyız.” ifadelerinde bulundu.

mq9-reaper-weaponized
Reaper İHA

BAE’nin F-35 Talebi

Hatırlanacağı üzere İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri, geçtiğimiz aylarda ABD’nin arabuluculuğu ile dostluk anlaşması imzalamışlardı. Söz konusu anlaşmanın hemen akabinde Birleşik Arap Emirlikleri, F-35 tedariki ile ilgili olarak ABD’ye resmi talepte bulunmuştu.

İsrail tarafından ilk başta bu satışa karşı çıkılsa da 23 Ekim Cuma günü yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik “belirli silah sistemlerinin” satışına karşı çıkmayacağını belirtmişti.

Washington yönetimi; Orta Doğu’da, İsrail’in “niteliksel askeri üstünlüğünü” koruma ilkesi sebebi ile yıllar boyunca İsrail’in niteliksel askeri üstünlüğünü geri plana atabilecek askeri satışlardan kaçındı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde F-35 bulunmamasına rağmen İsrail’in F-35 uçaklarını teslim almaya başlaması, bu politikanın bir sonucu olarak gösterildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin tedarik etmeyi planladığı F-35’lerin, klasik iniş/kalkış konfigürasyonundaki F-35A olduğu tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu