Türk Hava Kuvvetleri Vatiyye Hava Üssü’ne HAWK yerleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan HAWK Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS), Libya’daki Vatiyye Hava Üssü’ne konuşlandırıldı.

Türkiye Cumhuriyeti ile Libya’nın meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri, Libya’daki faaliyetlerine devam ediyor. Hem Libya’da bulunan Savunma Güvenlik İş Birliği ve Eğitim Yardım Danışma Komutanlığı’nda hem de Sirte şehrinde aktif olarak görev olan Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı birlikler, Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine aktif olarak destek veriyor.

STM Banner

Libya’da bir adet hava ve bir adet deniz üssü kurmayı amaçlayan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz günlerde Vatiyye Hava Üssü’ne konuşlanmaya başladı. Türk Hava Kuvvetleri’ne tahsis edilen ve Mayıs 2020’de Hafter güçlerinden temizlenen Vatiyye Hava Üssü’ne, “Oded Berkowitz” isimli sosyal medya kullanıcısına göre MIM-23B HAWK Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi bataryası konuşlandırıldı. Türk Hava Kuvvetlerine ait aynı sistem daha önce de Trablus şehrine konuşlandırılmıştı. Vatiyye Hava Üssü’ne yakın gelecekte bazı insansız hava araçlarının da konuşlandırılacağı tahmin ediliyor.

Azami 40 kilometre menzile ve 20 kilometre irtifaya kadar angajman yapabilen Türk Hava Kuvvetleri’ne ait MIM-23B HAWK HSFS bataryası, savaş uçağı ve helikopter gibi hedeflere karşı etkili bir sistem.

Korkut

Libya’daki hava savunma ağını güçlendiren Türk Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz haftalarda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi (AİHSS)’ni de Libya’ya sevk etmişti.

ASELSAN KORKUT Hava Savunma Sistemi

KORKUT, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava savunma kabiliyetinin arttırılması amacıyla yerli imkanlarla amfibik özellikli FNSS ZMA-30 platformu üzerine geliştirilmiş, 35mm’lik ATOM Akıllı Parçacıklı Mühimmatını da kullanabilen, 4+ kilometre menzilli Kundağı Motorlu Çok Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemidir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda dağıtık bir mimariye sahip olan ve Silah Sistem Aracı (SSA) ile Komuta Kontrol Aracı (KKA) olmak üzere iki temel birimden oluşan KORKUT; İnsansız Hava Araçları (İHA), Helikopterler, Seyir Füzeleri ve Havadan Yere Füze hedeflerine karşı etkilidir. Bir KORKUT AİHSS Sistemi, 3 adet Silah Sistem Aracı (SSA) ve 1 adet Komuta Kontrol Aracından (SSA) oluşmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu