KF-X’in prototip üretimi başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Korea Aerospace Industries (KAI) tarafından geliştirme çalışmaları devam eden 5’inci nesil savaş uçağı KF-X’in, prototip üretim faaliyetlerine başlanıldı.

Güney Kore merkezli Korea Aerospace Industries (KAI) şirketi, Güney Kore’nin 5’inci nesil savaş uçağı olan KF-X’in ön, orta ve arka gövde üretimine başladı. 23 Nisan tarihinde üretim hattına alınan ilk KF-X prototipinin ana silüeti, daha önce paylaşılan KF-X tasarımına benzer şekilde ortaya çıktı. İlk prototip uçağın üretim faaliyetlerinin Nisan 2021’de tamamlanması ve hangardan çıkış (Roll-Out) törenin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

STM Banner

KAI KF-X

Güney Kore merkezli Korea Aerospace Industries (KAI) ana yükleniciliğinde yürütülen 7.4 milyar dolarlık bir proje olan çok rollü KF-X uçağı, KAI tarafından tasarlanıyor ve inşa ediliyor. KF-X uçağı, Kore’nin F-4D/E Phantom II ve F-5E/F Tiger II filosunun yerini alacak. Geliştirme programı kapsamında, 15 adet F414 uçuş test motoru ve 6 prototip avcı uçağı üretiminin 2021 yılına kadar tamamlanması ve 2022/23 yılında ilk uçuş testinin yapılması planlanıyor. Program doğrultusunda ROKAF için 120 adet KF-X üretilecek ve ABD merkezli GE Aviation, bu uçaklara güç verecek 240 adet F414 motoru ile ilgili yedek parçaları sağlayacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bizde Milli Muharip Uçak Yapıyorduk Ama Mokaptan İleri Gidemedik Daha..Mazeret Bol Maşallah..Ama Alem Neler Yapıyor..Sanki Kore Daha Önce Uçakmı Yapıyordu. prototip Üretimine başladı..Biz Ne Yapıyoruz Kem Küm..😡

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu