Türk İHA’ları Doğu Akdeniz’de olay yerinde

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait insansız hava aracı (İHA), bugün Türkiye ve Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nin gerginlik yaşadığı bölgede uçuş icra ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından Yunanistan’ın Meis Adası yakınlarında inceleme yapacak olan Maden Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne ait MTA ORUÇ REİS Sismik Araştırma Gemisi için Navtex ilan etmesi, bugün Türk ve Yunan Donanmalarını karşı karşıya getirdi.

Yunan Donanması’nın tehditleri üzerine öncelikle Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 Fighting Falcon tipi savaş uçakları, saat 14.30 sularında Meis Adası üzerinde alçak uçuş icra ettiler. Ardından ise Yunan basınına göre Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait 15 ila 20 adet savaş gemisi, Akdeniz’e açıldı. Bölgeye yakın olan Aksaz Deniz Üssü’nde de hareketlilik yaşandığı bilinirken Türk Donanması’na ait iki fırkateyn, Antalya Körfezi’nde beklemekte olan ORUÇ REİS REİS Sismik Araştırma Gemisine eşlik ediyorlar.

Türk İHA’ları aynı anda Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi’nde

Öte yandan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait İHA’lar da Adalar Denizi ile Akdeniz arasında bulunan Rodos Adası’nda keşif ve gözletme faaliyetlerine başladı. Yunan basınına göre yan yana uçan “TCB806” ile “TCB809” transponder koduna sahip İHA’lar, zaman zaman Rodos adasındaki Yunan halkı tarafından da görüldü. Yine Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait “TCB804” transponder kodlu başka bir İHA ise Adalar Denizi’nin kuzey bölgesinde bulunan Çanakkale açıklarında uçuş icra ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu