Türk, Rumen ve Bulgar uçaklarından Rus uçaklarına önleme

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, Karadeniz üzerinde uçan Rus uçaklarını önledi.

NATO tarafından yapılan basın açıklamasında; 29 Mart 2021 Pazartesi günü NATO ülkelerine ait savaş uçaklarının Kuzey Atlantik, Kuzey Denizi, Karadeniz ve Baltık Denizi üzerindeki “olağandışı” Rus bombardıman ve savaş uçağı hareketliliğini önlemek üzere 10 kez havalandığı bildirildi.

STM Banner

NATO uçakları, toplamda altı saatten daha kısa bir sürede NATO ülkelerinin hava sahaları yakınlarında uçan altı farklı Rus askeri uçak grubunu önledi.

İttifakın Kuzey sınırlarında (High North) Norveç F-16’ları, radarlar tarafından Norveç kıyıları yakınlarında uçtuğu tespit edilen 2 ayrı gruptan oluşan Rus askeri uçaklarını önlemek üzere havalandı. Norveç savaş uçakları 2 adet Tupolev Tu-95 Stratejik bombardıman uçağını önledi. Kuzey Denizi üzerinden güneye doğru uçmaya devam eden Tu-95’ler, daha sonra Birleşik Krallık ve Belçika’ya ait Typhoon ve F-16 savaş uçakları tarafından önlendi. Gün sonunda ise Norveç’e ait F-16’lar, uluslararası sularda uçan 2 adet Tupolev Tu-160 Stratejik bombardıman uçağını önlemek üzere tekrar havalandı.

Karadeniz’de uçan 3 adet Rus uçağı

Tu-160
Tu-160

NATO tarafından yapılan basın açıklamasında Karadeniz üzerinde uçan 3 adet Rus uçağının NATO radarları tarafından tespit edildiği de kaydedildi.

Tespit edilen Rus uçaklarının önlenmesi amacıyla Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Rus uçakları bölgeden ayrılana kadar Karadeniz üzerindeki uçakları gözlem altında tuttuğu kaydedildi. İtalyan savaş uçakları ise Baltık Denizi üzerinde Kaliningrad’a girip çıkan savaş jetlerinin eşlik ettiği bir Rus Il 38 deniz devriye uçağını önledi.

NATO tarafından paylaşılan bilgi notunda Rus askeri uçaklarının genellikle konumlarını ve irtifalarını belirten transponder kodlarını gizlediği, uçuş planlarını sunmadığı veya hava trafik kontrolörleriyle iletişim kurmadığı; bunun da sivil uçaklar için potansiyel bir risk oluşturduğu not edildi.

Rus uçakları, NATO hava sahasında giremedi

NATO

NATO’ya göre Pazartesi günü önlenen Rus uçakları, NATO (Allied) hava sahasına hiçbir şekilde giriş yapamadı ve önlemeler güvenli ve rutin bir şekilde gerçekleştirildi.

İttifak üyelerinin hava sahasının bütünlüğünü korumak, NATO’nun kolektif savunmasına katkıda bulunmak amacıyla icra edilen bir barış zamanı görevidir ve bu sorumluluk Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı General Tod Wolters’a aittir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bodnar: “Türkiye güvenilir bir stratejik partner”

Kamer Kurunç / Elif Funda ALTUN


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu