Türk savunma sanayii firmalarına CAATSA yaptırımları mı geliyor?

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Rusya’dan S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi tedarik ettiği için Türkiye’ye uygulamayı planladığı yaptırımların, sadece Türkiye’de F-35 Lightning II savaş uçağı için parça üreten değil diğer savunma sanayii firmalarını da etkileyebileceği öne sürüldü.

Paris Air Show esnasında ABD Savunma Bakanlığı’nın satın almadan sorumlu müsteşarı Ellen M. Lord tarafından yapılan açıklamada, ABD’li yetkililerin Türkiye’yi önemli bir NATO müttefiki olarak gördüklerini ve Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alma planını tekrardan gözden geçirmeye davet ettikleri bildirildi.

STM Banner

Lord, “S-400 ve F-35 konusunun tüm savunma ve ticari endüstrimize olan etkilerini ayrı ayrı inceledik. Savunma sanayiinde F-35’lerin haricinde ABD’nin Düşmanlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamına girebilecek tüm unsurları gözden geçirdik” dedi.

Türkiye ile müttefiklik ilişkisini sürdürmek istediklerini vurgulayan Lord, henüz herhangi bir karar alınmadığını ancak olası bir yaptırım kararının Türk sanayiini sert bir şekilde etkileyeceğini belirtti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu