Türk savunma sanayii tedarikçisi ülkelere konjonktürel baskı

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, M5 Dergisi’ne, Türk savunma sanayii ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kovid-19 süreci boyunca Türk savunma sanayii şirketlerinin siparişlerini yetiştirebilmek için çalışmalarını devam ettirmek zorunda kaldığını belirten DEMİR, “Sipariş verme isteğinde olanların bazılarının da dünyadaki konjonktür ve politik etkiler çerçevesinde, nasıl baskı altına alındığını görüyoruz. Şimdi savunma sanayii ihracatı dediğinizde, sadece ürününüzün performansı ve fiyatı değil; lobi, psikolojik etki ve alışkanlıklar da önemli.

STM Banner

Falanca ülke, filanca ülkeye 30 yıldır mal satıyor ve o ürüne alışmış bir ordu var. Sizinkine gelince performansı görüp istese bile “bir dakika!” diyor birileri, bir zincir devreye giriyor. Ben yine bazı ülkelerden itiraf olarak işittim, “sizin falanca ürününüzü alana kadar ne kadar baskı yedik, almayalım diye” diyenler var. Alma safhasında, o ürünü alma kararı verenler hakkında o ülkenin basınında çıkan tezvirat haberlerine şahit olduk. Yani bu mesele çok yönlü. Ürününüzün performansı var ve teknolojik olarak iyisiniz ama diğer parametreler de devreye giriyor. Bu sebepten ötürü savunma sanayii ihracatı dediğimizde, toptan bir huruç harekatı gerekiyor.

Prof.-Dr.-İsmail-DEMİR

Mesela biz, Dışişleri Bakanlığımız ile çok yakından temas içerisindeyiz bu konu hakkında. Büyükelçilerimizin birçoğu, sağ olsunlar çok yakın olarak ilgileniyorlar. Yani sadece “savunma sanayii ürünü yaptım işte arkadaşlar gelin alın” demekle olmuyor. Bu toptan harekata girdiğimizde, bu sayının (savunma sanayii ihracatı) çok daha artacağını bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

4 Yorum

  1. inşallah bu düzeni biz bozacağız dünyaya yeni adaletli merhametli bir lider lazım hangi engelleme olursa olsun bu yüzyıl bizim liderliğimizde şekillenecek

  2. ne yaparlarsa yapsinlar ne düşünürlerse düşünsünler T.C.nin yükselişini durduramiyacaklar Allahın izniyle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu