İran deniz konuşlu Khordad sistemini test etti

Roketsan-ATMACA-Banner

İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC), deniz platformuna konuşlandırılan Khordad Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS)’nin atışlı testini gerçekleştirdi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından paylaşılan görüntülerde; Khordad Hava Savunma Sistemi’nin, Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri’ne ait bir lojistik destek gemisine konuşlandırıldığı görüldü. İranlı yetkililer; söz konusu sistemin, 75 kilometre menzilli olduğunu öne sürdükleri Sayyad-2 füzesini kullanabildiğini belirtti. Khordad HSFS, geçtiğimiz sene ABD’ye ait MQ-4C tipi Yüksek İrtifa – Uzun Dayanım (HALE) tipi insansız hava aracını düşürmüştü.

STM Banner

Rus yapımı Pantsir sistemi gibi atış kontrol radarı ile angajman füzelerinin aynı araç üzerinde bulunduğu Khordad sisteminin bu uygulaması; Mısır Donanması envanterinde bulunan Mistral sınıfı helikopter gemilerinin hava savunmasının, Humvee aracı üzerine inşa edilen Stinger füzelerinden oluşan AN/TWQ-1 Avenger sistemi ile sağlanmasını hatırlattı.

3 Khordad Hava Savunma Füze Sistemi (ADMS)

Savunma sanayii araştırmacıları, her iki durumda da sistemlerin bağlı bulundukları platformları etkili bir şekilde koruyamayacağını düşünüyor. Bunun temel sebebi olarak ise hava savunma sistemlerinin komuta kontrol sistemlerinin, gemiden bağımsız olması gösteriliyor. Komuta kontrol anlamında büyük sıkıntılar çeken İran, hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda yanlışlıkla Ukrayna’ya ait yolcu uçağını düşürmüştü. Yine İran; geçtiğimiz haftalarda, kendi gemisavar füzesi ile kendi savaş gemisini vurmuştu.

Önerilen İçerik:

Mısır donanmasında hava savunma zafiyeti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu