Türk Silahlı Kuvvetleri’nden Akdeniz’de müşterek eğitim

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı unsurlar, Akdeniz’de müşterek eğitim icra ettiler.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye’deki harekât merkezlerinden komuta edilerek uzak mesafe harekât görevlerinin kesintisiz olarak icra edilmesini denemek ve geliştirmek maksadıyla 11 Haziran 2020 tarihinde Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri unsurlarımızın katılımıyla “Açık Deniz Eğitimi” gerçekleştirilmiştir. Açık Deniz Eğitimi müşterek olarak planlanıp, başarıyla icra edilmiştir.

STM Banner

Faaliyete katılan 17 uçak Eskişehir’de konuşlu bulunan Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına bağlı Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi (BHHM) harekat komutasında, 8 fırkateyn ve korvet ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harekât kontrolünde ve Kuzey Görev Grup Komutanlığı Taktik Komutasında görevlerini icra etmiştir.

Açık Deniz Eğitimi’ne katılan deniz unsurları, tatbikat öncesinde Akdeniz’in değişik bölgelerinde yerlerini almıştır.

Kara sularımızdan itibaren yaklaşık 1050 NM (2000 km)’lik rota boyunca gerçekleşen ve 8 saat süren görev kapsamında komuta kontrol usulleri denenmiş; havada yakıt ikmal, deniz-hava müşterek eğitimi ile hava ve deniz resmi aktarım eğitimleri icra edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Türk Hava Kuvvetleri, harekata F-16 Fighting Falcon Savaş Uçakları, E-7 Havadan İhbar ve Kontrol Uçağı (HİK), KC-135R Yakıt İkmal Uçakları ve C-130 Nakliye Uçakları ile katılım sağladı. F-16 savaş uçakalrı, dörder adet AIM-120 AMRAAM Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM) ve ikişer adet AIM-9 Sidewinder Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAMM) silah yükleri ile dikkat çektiler.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu