BM: “Suudi Arabistan’a yönelik saldırıları İran füzeleri ile yapıldı”

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından BM Güvenlik Konseyi’ne verilen demeçte, geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan’daki petrol tesisleri ve uluslararası havalimanına yapılan çeşitli saldırılarda kullanılan füzelerin İran kökenli olduğunu açıkladı.

Guterres ayrıca Kasım 2019 ve Şubat 2020’de ABD’nin silah ele geçirme olaylarında yer alan birkaç maddenin de “İran kökenli” olduğunu söyledi. Bazılarının İran’daki bir ticari kuruluş tarafından da üretilen tasarım özelliklerine benzer veya Farsça işaretler taşıdığını belirten Guterres, İran hakkında bir silah ambargosu uygulanması ve anlaşma sonrasında yürürlükte olan diğer kısıtlamalar hakkında yılda iki kez Güvenlik Konseyi’ne rapor veriyor.

STM Banner

Saudi Aramco Nedir?

Saudi Aramco, Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğalgaz şirketidir. Saudi Aramco, dünyanın en değerli şirketlerinden biri konumundadır.

Husiler tarafından 2019 yılı içerisinde ve 2020 yılı başında Saudi Aramco tesislerine yönelik füze ve dron sistemleriyle bir saldırı düzenlenmiş, saldırı sonucu ABD, Suudi Arabistan ve İran arasında bir gerilim yaşanmıştı. Saldırıların ardından ABD ve Suudi Arabistan, Saudi Aramco tesislerinin güvenliği için ek bir dizi önlem almıştı.

Qasef

Öte yandan yine Ağustos 2019’da Yemen’li Husiler, Suudi Arabistan’da bir havaalanı ile bir hava üssüne, insansız hava araçları ile saldırıda bulunmuşlardı. Husiler tarafından Najran Havaalanı ile Kral Halid Hava Üssüne yapılan saldırılar esnasında, bölgedeki hava trafiği durma noktasına gelmişti.

Saldırılarda, İran tarafından geliştirilen Qasef-2K Kamikaze İnsansız Hava Araçları kullanılmıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu