Türk Silahlı Kuvvetleri’ne VURAN teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

BMC tarafından geliştirilen VURAN Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçların (TTZA), Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik yeni bir teslimatı gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Teslimatlarımız son sürat devam ediyor. Son olarak VURAN Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlarımızın yenilerini Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim ettik.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com’un edindiği bilgilere göre BMC, Jandarma Genel Komutanlığı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na toplamda 1000 adet VURAN TTZA teslim edecek. Halihazırda 100 adetten fazla araç, ilgili birimlere teslim edilmiş durumda. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından tedarik edilen araçlar “Zırhlı Personel Taşıyıcı” konfigürasyonundayken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tedarik edilen araçlar ise üç temel konfigürasyonda olacak. Bu konfigürasyonlar; “Zırhlı Personel Taşıyıcı”, “Zırhlı CİRİT Atıcı” ve “Zırhlı 120mm Havan Atıcı” olarak adlandırılmaktalar.

Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) konfigürasyonundaki araçlar, ASELSAN tarafından geliştirilen SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ile teçhiz ediliyorlar. Azami 9 personel taşıma kapasitesine sahip araçlar, özellikle muharebe şartlarında icra ettikleri personel taşıma görevleri ile bağlı bulunduğu kuvvete çok faydalı oluyor.

alkar

Zırhlı CİRİT Atıcı konfigürasyonundaki araçlar, Roketsan tarafından geliştirilen 8 kilometre menzilli CİRİT Lazer Güdümlü Füze ile teçhiz ediliyorlar. CİRİT entegrasyonu devam eden VURAN araçlarının, 8 adet CİRİT Füzesi ve Elektro Optik/Kızılötesi (EO/IR) sensör ile donatılması bekleniyor.

Zırhlı 120mm Havan Atıcı araçlar ise ASELSAN tarafından geliştirilen ALKAR 120mm’lik Otomatik Havan Silah Sistemi ile teçhiz ediliyorlar. VURAN’a ALKAR entegrasyonu, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen atış testleri ile başarıyla tamamlanmıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. İyi, iyi çok iyi. İhtiyaç var ki son kullanıcı da bunları alıyor. Zaten İsrail Hatehof kökenli araçları motor ve transmisyonu ithal olsa bile ” yerli ve milli” hale getirdik. Buraya kadar iyi. Allahın “yürü ya kulum” demesi de iyi. Acaba yeni, acaba kimsede olmayan , acaba yüklüce arge gerektiren konularla
    da ilgileniliyor mu dersiniz ? Bin bu fimadan, ikibin öbüründen. Ayvaz Kasap hep bir hesap. Orduya mal satmakla iş bitmiş mi olmalı ? İşin hukuki değil , ahlaki, vatanseverlik boyutları ne olacak? Orduya mal satmakla para kazananların işin bezirganlık yönünü başardıkları aşikar. Bu işin er meydanı dışsatım. Haydi satın da gurur duyalım, aferin diyelim. Milletinize böyle bir borcunuz olduğu
    aklınıza geliyorsa haydi gösterin de görelim !!!

  2. BMC kirpi ihracati yaptı mı?yapti.
    vuran TSK’nın belirlediği ihtiyaca cevap veriyorsa, fiyati da makul ise niye bezirganlik olsun ki?aksi delilin var mı ki konuşuyorsun.
    asıl önemlisi, her habere ekserisi boş beleş olmak uzere yorum yapmak zorunda misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu