Rusya’dan Belarus sınırına tank sevkiyatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz günlerden yaşanan gerilimin ardından Belarus ilave ana muharebe tankı ve askeri personel sevkiyatı gerçekleştirdi.

Belarus güvenlik güçleri, geçtiğimiz günlerde yaptığı operasyon ile Rus Wagner şirketi mensubu 33 paralı askeri gözaltına almış ve buna müteakiben Ukrayna, söz konusu paralı askerlerin Ukrayna’da terörist eylemler düzenleyeceği şüphesiyle kendilerine iade edilmesini talep etmişti.

STM Banner

Belarus tarafından 33 Wagner mensubu paralı askerin gözaltına alınması, Belarus – Rusya ilişkilerini daha da gerginleştirdi. Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı 3.000’den fazla asker ile içlerinde ana muharebe tanklarının da bulunduğu 800 adetten fazla askeri ekipman, Belarus sınırına konuşlandırıldı. Buna müteakiben Belarus Silahlı Kuvvetleri de aynı bölgeye askeri sevkiyat gerçekleştirdi.

Minsk yönetimi, Rusya’nın ülkedeki istikrarsızlıktan yararlanabileceğinden ve Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bölgelerin bir kısmını işgal etmek için Ukrayna senaryosunu gerçekleştirebileceğinden endişe duyuyor.

Bilindiği üzere Rusya, Ukrayna devletine bağlı Kırım bölgesini halihazırda ilhak etmiş durumda.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Evet atom süpergücü ama fakirlik dizboyu. Ortodoks yobazlığının bizden hiçbir eksiği yoktur, fazlası vardır. Bir imam, bir müftü denize indirilen bir savaş gemisini takdis eder mi ülkemde ? Bu Belarus ve Rusya Federasyonunun alıp veremedikleri nedir ? İkisi de diktatörlük,ikisi de fakir ve tüketime susamışlar. şimdi de çatışacaklar mı ? Ne için ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu