“Rus Pilotların Yüzde 90’ından Fazlasının Muharebe Tecrübesi Var”

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Hava Kuvvetleri pilotlarının muharebe deneyimleri giderek artıyor. Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus pilotlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Rossiya-1 TV kanalına konuşan Rus Savunma Bakanı Şoygu, Rus askeri pilotların %90’dan fazlasının muharebe deneyimi olduğunu ve bu pilotların bazılarının 400’den fazla sorti icra ettiğini kaydetti.

STM Banner

Şoygu, röportaj sırasında şunları kaydetti:

“Pilotların yüzde doksanından fazlasının muharebe tecrübesi var ve bazıları 100 sorti rekoru kırdı, bazıları ise 400 sorti ile övünüyor ve bu elbette oldukça farklı bir ordu.

Kinzhal füzesi entegreli Tu-22M3 bombardıman uçağı/Hmeymim Hava Üssü/Suriye
Kinzhal füzesi entegreli Tu-22M3 bombardıman uçağı/Hmeymim Hava Üssü/Suriye

Şoygu aynı zamanda tüm kademelerdeki komutanların, alayların, tugayların, tümenlerin ve ordu komutanlarının, askeri bölge komutanlarının ve tabur komutanları ve Genelkurmay başkanlarına kadar tüm ordunun Suriye’de deneyim elde ettiğini vurguladı.

Rusya’nın Suriye’deki şu annda tek hava üssü olan Hmeymim Hava Üssü’nde; Sukhoi Su-57, Sukhoi Su-35, Sukhoi Su-24, Sukhoi Su-25, Sukhoi Su-27, Sukhoi Su-30 ve Sukhoi Su-34 tipi savaş uçakları, Il-76 nakliye uçağı, A-50 AWACS, Ka-52 ve Mi-28 taarruz helikopteri ile S-400 ve Pantsir gibi hava savunma sistemleri bulunuyor.

Rus pilotların rotasyonlu bir şekilde pek çoğunun Suriye’ye sevk edildiği de biliniyor. Şoygu’nun da kaydettiği üzere neredeyse tüm Rus askeri pilotlar Suriye’de harp tecrübesi kazanmış durumda.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya, Suriye’de 320’den Fazla Silah Sistemi Test Etti


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Tass

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu