Türkiye ile Fransa arasında normalleşme sinyalleri

Roketsan-ATMACA-Banner

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’a bir mektup gönderildiğini açıkladı.

Kritik temaslarda bulunmak üzere Pakistan’ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. CNN Türk’ten Dicle Canova’nın aktarımına göre; Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’a bir mektup gönderdi.

STM Banner

Konuyla ilgili Bakan ÇAVUŞOĞLU tarafından yapılan açıklamada, “”İlişkileri geliştirmek isteğini, Türkiye’ye atfettikleri önemi ve önümüzdeki süreçte Cumhurbaşkanımızla görüşmeyi de arzu ettiğini vurgulayan, güzel, pozitif, hatta bazı kısımlarında Türkçe ifadelerin bulunduğu bir mektup aldık. Cumhurbaşkanımıza takdim ettik, Cumhurbaşkanımız da ‘Memnuniyetle görüşürüz’ dedi.”

Savunma Sanayiinde Türkiye – Fransa İlişkisi

Türkiye ile Fransa, savunma sanayiinde geniş çaplı iş birliği yapan iki ülke konumunda bulunuyor. Libya ve Doğu Akdeniz meselelerinden ötürü gerilen ilişkilerin sonucu olarak Fransa, Türkiye’ye geniş çaplı bir savunma sanayii ambargosu kararı almıştı. Bu karar sonucu bazı Türk savunma sanayii projelerinde aksamalar meydana gelse de ambargo koyulan alt sistemlerin yerli muadilleri, geçen süre zarfında geliştirildi/geliştiriliyor.

samp/t

Ancak iki ülke arasındaki ilişkilerin gerginliği, çok önemli bir savunma sanayii projesinin önünde set oluşturuyor; SAMP-T… Hatırlanacağı üzere T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, 5 Ocak 2018 tarihinde; ASELSAN, Roketsan ve EUORSAM (İtalya + Fransa konsorsiyumu) firmaları ile “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi (LORAMIDS) Tanımlama Çalışması” sözleşmesi imzalamıştı.

SAMP/T tabanlı ancak ondan çok daha gelişmiş bir hava ve füze savunma sisteminin geliştirilmesini kapsayan tanımlama çalışması kapsamında “definition study” da denilen tanımlama çalışması, uzun süre önce tamamlandı. Ancak EUROSAM konsorsiyumunun üyesi olan Fransa, Türkiye ile olan ikili ilişkilerini projeye yansıttığından ötürü EUROSAM Projesi bir süredir kilit durumda.


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

 1. Köşeyi dönene kadar ayı’ya dayı demek en bilinen sözlerimizden. Takiyye ile mümaşat da benzer ama
  ayrı anlamlı kavramlar. Ülkelerin ebedi kardeşliği olmaz, ebedi çıkarları olur. Ülkedeki siyasiler de bu ebedi çıkarları kendi partilerinin daha iyi gerçekleştireceklerini halka anlatırlar, sonucu da seçim
  belirler. Fevri davranışlar sadece özgü değil elbet. Bu bitmeyecek satranç’ta birkaç hamle sonrasını
  görebilmek hayati önemde. Birçok nedenden ötürü Fransa ile de uyuşmalıyız. Haçlı kafasının hiç
  değişmeyeceğini bilerek. Herkesle papaz olmak faydalı olmayacağına göre, bunlar da bizden para
  kazanmak istediklerine göre, buraya önemli ihracatımız olduğuna göre, yaş tahtaya burada basmayacağımızı artık ve inşallah öğrendiğimize göre, işi kan davasına dönüştürmeye ne gerek var ne de halimiz.

  1. “Ülkelerin ebedi kardeşliği olmaz, ebedi çıkarları olur.” Kesinlikle katilMIyorum. Benim Kibris ve Azerbaycanla Bosna Hersekle hicbir cikar iliskim olamaz. Kardesligim baki dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu