Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan F-35 ve S-400 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cuma namazı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, F-35 ve S-400 konuları hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapılan açıklamada, “Savunma Sanayii’ne atacağımız adımları hiçbir ülke belirleyemez. Bu bizim atacağımız adımlara bağlıdır. S-400’lerle birinci paketi halletmiştik. 2. paket de devam ediyor. Ay sonu Rusya ile görüşmelerimiz birçok konuda olacak. Bu konularla birlikte bunu da bu arada görüşeceğiz.

STM Banner

Biden yönetiminin ne diyeceğini bilmeyiz. Bizim bildiğimiz tek şey var… Biz bir defa kendi savunma adımlarımızı, bir yerlerden izin alarak yapamayız. Biz bir NATO ülkesiyiz. NATO ülkesi olarak da birlikte olduğumuz ülkelerin bize yön vermesine asla izin vermeyiz. F-35’ler konumuz var. Biz bu konuda çok ciddi bir parayı ödediğimiz halde F-35’ler hâlâ verilmedi. ABD’nin bize yaptığı çok ciddi bir yanlıştır. Sayın Biden’ın görevi üstlenmesiyle birlikte çok daha olumlu atar ve bunları yoluna koyarız temennisindeyim.” ifadelerine yer verildi.

F-35 ve S-400

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR ise “Türkiye’nin ortağı olduğu F-35 programına dönmek istediğini vurgulayan Akar, “F-35 için ciddi zaman ve enerji harcandı. Bunun durdurulması ciddi sorun. Güven bunalımı çok daha tahripkar olabiliyor. Bu nesilden nesile gidebiliyor, buna engel olmak lazım. Bu kadar riskin olduğu ortamda birlikteliğin tahrip edilmemesi, zarar görmemesi lazım.” ifadelerinde bulunmuştu.

F-35’in tam oranlı seri üretimi askıya alındı


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Biden’in gelmesi başka bir denklem, gelmemesi bambaşka bir denklem oluşturuyor. ABD seçimleri netleşmeden S-400/F-35 konusunda taraflardan hamle beklemiyorum. İzleyip göreceğiz. Hakkımızda hayırlısı olur inşallah.

  2. ABD nin F35 akdini fesh etmesinden dolayi tazminat taleb etmeliyiz. Tazminat hakkimiz var. Anlasmada yazan kurallari Amerika tek tarafli bozdu. Tazminat hakkimiz var. Istemeliyiz cok geciktik. Tazminat istemedigimiz icin ABD cok pervasizlasti. Tazminati derhal istemeliyiz.

    1. Haydut devlet Amerika’nın tazminat ödeyeceğini sanmıyorum. Belki alacaklarımızın karşılığında ek parça siparişi verirler, ki bu yine onların işine yarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu