Türk Hava Kuvvetleri’ne Yeni Nesil ANKA Teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri’ne iki adet Yeni Nesil ANKA İnsansız Hava Aracı teslimatı gerçekleştirildi. Gelişmeyi, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR duyurdu.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “ANKA-SİHA teslimatlarımız devam ediyor. Son olarak, TUSAŞ tarafından üretilen 2 adet ANKA-SİHA’mızı daha HvKK’ya teslim ettik. Hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com’un Haziran 2021’de TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirdiği özel çekimde, Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen ‘049’ numaralı ANKA görüntülenmişti. Edinilen bilgiye göre; Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen bu iki ANKA, ‘Yeni Nesil’ konfigürasyonundalar. Yeni Nesil ANKA’nın mevcut ANKA-S’den temel farkı, kanadının ve kanat profilinin değiştirilmiş olması. ANKA-S İHA 250 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 24 saat havada kalış süresine sahipken; Yeni Nesil ANKA, 350 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 30 saat havada kalış süresine sahip.

TUSAŞ tarafından Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na, ilk parti sipariş kapsamında 10 adet ANKA-S teslim edilmişti. İkinci parti 10 adetlik sipariş kapsamında ise bu son teslimat ile birlikte teslim edilen ANKA SİHA sayısı, 4’e yükseldi. Bu 4 SİHA’nın tamamı, Yeni Nesil ANKA konfigürasyonunda. Ayrıca Hava Kuvvetleri Komutanlığı, üçüncü parti 10 adetlik ANKA SİHA siparişini vermeye hazırlanıyor. Bahsi geçen siparişlerin bir kısmının AKSUNGUR olması da söz konusu.

Haziran 2021 – ANKA ve AKSUNGUR RÖPORTAJI’nın Tamamı:

ÖNERİLEN İÇERİK: Tunus’un İlk ANKA SİHA’sı Gelecek Ay Teslim Edilecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu