Türkiye ile Ukrayna gemi, İHA ve motor konusunda iş birliği yapacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy liderliğindeki üst düzey heyet, geçtiğimiz saatlerde Türkiye’ye geldi. Ziyaret kapsamında, Türkiye ile Ukrayna arasında bir dizi anlaşma imzalandı.

Edinilen bilgiye göre; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Ukrayna Savunma Bakanı Andrii Taran arasında savunma sanayii projeleri kapsamında iyi niyet beyanı imzalandı. Söz konusu niyet beyanı kapsamında, Ukrayna ile Türkiye; savaş gemileri, insansız hava araçları ve her türlü türbin motorun inşası konusunda iş birliği yapacak.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Ukrayna tarafından yapılan açıklamada, “Mutabakat, Ukrayna ve Türkiye’nin savunma-sanayi programlarını geliştirme ve savunma yeteneklerini güçlendirme ve karşılıklı saygıya ve birbirlerinin çıkarlarını göz önünde bulundurmaya dayalı, karşılıklı fayda sağlayan uzun vadeli iş birliği kurma arzusunu yüceltiyor.” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna-Savunma-Sanayii

Hatırlanacağı üzere; 2020 yılının Ağustos ayında Ukrayna Stratejik Sektörlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Oleg Urusky, Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmişti. Gerçekleştirilen ziyaret esnasında; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Ukrayna tarafı arasında, savunma sanayii sektöründeki iş birliğini konu edinen Mutabakat Muhtırası (MoU) imzalanmıştı. Ayrıca Urusky; TUSAŞ, Roketsan, ASELSAN ve Baykar Savunma gibi Türk savunma sanayii şirketlerinde de çeşitli incelemelerde bulunmuştu.

Ayrıca; geçtiğimiz dönemde Türkiye’den 6 adet Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) tedarik eden Ukrayna Hava Kuvvetleri, 48 adet SİHA daha almayı planlıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu