Erdoğan ile Trudeau arasında ambargo görüşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kanada Başbakanı Trudeau arasındaki görüşmede, Türkiye-Kanada ilişkilerinin geliştirilmesine, ikili ticaret hacminin artırılmasına ve savunma sanayii iş birliğinde yaşanan sorunların giderilmesine yönelik adımlar ele alındı.

STM Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Ermenistan’ın saldırılarından dolayı tırmanan Azerbaycan-Ermenistan ihtilafı nedeniyle Kanada’nın bazı askeri ürünlerin Türkiye’ye ihracatını askıya almasının müttefiklik ruhuna aykırı olduğunu ifade etti.

Azerbaycan-Ermenistan ihtilafında sorunun esas kaynağının Yukarı Karabağ’ın yaklaşık 30 yıldır Ermenistan’ın işgali altında bulunması olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’ın karşı-harekâtını uluslararası tanınmış sınırları içinde, kendi öz topraklarında icra ettiğini ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanada Başbakanı Trudeau ile telefon görüşmesini, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yemek programı sırasında gerçekleştirdi. Görüşmenin bir bölümüne katılan Zelenskiy de Trudeau ile kısa dostane bir konuşma yaptı.

Kanada-FLIR-min

Kanada’dan Türkiye’ye silah ambargosu

Kanada hükümeti; Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA), Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalardaki rolü sebebi ile geçtiğimiz haftalarda Türkiye’ye silah ambargosu kararı aldı.

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Son birkaç gün içinde, Dağlık Karabağ’daki askeri çatışmada Kanada teknolojisinin kullanıldığına dair bazı iddialar yapıldı. Bu iddiaları öğrendikten sonra, derhal Global Affairs Canada’yı (Kanada Dışişleri Bakanlığı’nın Küresel İlişkiler Departmanı) bu iddiaları araştırması için yönlendirdim.

Kanada’nın güçlü ihracat kontrol rejimine uygun olarak devam eden çatışmalar nedeniyle durumu daha ayrıntılı değerlendirilmesine zaman tanımak amacıyla Türkiye’ye yönelik ihracat izinlerini askıya aldım. Kanada, Dağlık Karabağ’da toplulukların bombardımanı ve sivil kayıplarla sonuçlanan devam eden çatışmadan endişe duymaya devam ediyor. Durumun istikrara kavuşturulması için derhal önlem alınmasını istiyoruz.

Önerilen İçerik: SİHA’ların yerli gözü CATS seri üretime geçiyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Ambargo birilerini istenmeyen şeylerden men edip, kendi istedikleri şeyleri yapmaya itelemek, mecbur bırakmak için yapılan davranış şekli. Küba gibi, İran gibi onlarca sene de sürebiliyor. Bazılarında taviz verip yelkenleri mayna durumu olabiliyor, bazılarında quid pro quo varmış gibi sessizce teslim olunabiliyor. Bütün sorun kollektif irade. Sen bana “yemini vermem ha !” diyeceksin, beni senin istediğin şekilde gütmeye çalışacaksın, bana iradesi beygirmişim gibi davranacaksın. Elbet çok aşağılayıcı. Bunu yaparken de müttefik ve dost olduğumuzu, yola gelmemiz gerektiğini
    söyleyeceksin. Senin aşağılık yardakçıların da ” Tam istiklal mı kaldı artık dünyada ? Devir, karşılıklı bağımlılık artık bu globalleşen dünyada şarkısını şakıyacaklar durmadan.Orijinal’ini yazıyorum : ” hatta şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleri ile tevhid etmiş olabilirler”.Nereden duydum ki bunu ? Uzatmayayım,demem o ki iş çoktan başa düştü. Biz hazır mıyız ? Ne kadar ? Gerisi kolay. Allah muhafaza yakında Lüksemburg veya Monako bile ambargo koyabilir yoksa. El tarağı ile müzeye de gidilmez netekim !!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu