Türkiye ROBOTİM İHA ve İKA geliştiriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinesinde yürütülen ROBOTİM Projesi ile sürü İHA ve İKA sistemleri geliştirecek.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “İnsansız sistemlerimize yeni teknolojiler ekleyerek geleceğin harekât ortamına hazırlanıyoruz.

STM Banner

ROBOTİM Projesiyle yapay zekâ destekli insansız hava ve kara araçlarımızın sürü halinde, GPS olmayan ortamda ve tam otonom olarak görev icra edeceği bir sistem oluşturacağız.

Projeyle kara ve hava araçlarının kendilerine has operasyonel avantajları en verimli şekilde kullanılacak, keşif ve gözetleme görevleri için sürü içerisinde iş paylaşımı, farklı sensör verilerinin birleştirilmesi, ortak taktik ve davranış algoritmaları geliştirilecek.

İşbirlikçi Robotlar (İHA’lar ve İKA’lar) ile Otonom Keşif, Güdüm ve Seyrüsefer (ROBOTİM) Projemizde Polonom-SelviTech iş ortaklığı ana yüklenici, TÜBİTAK BİLGEM, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi alt yüklenici olarak yer alıyor” ifadelerine yer verildi.

 ROBOTİM Videosu: 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu