Türkiye ve 24 diğer ülkeden SNIPER, IRST ve LANTIRN siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un bir numaralı silah tedarikçisi olan Lockheed Martin Corp., SNIPER, IRST ve LANTIRN Podlarının tedariki ile ilgili olarak 485 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan edinilen bilgiye göre; ABD Hava Kuvvetleri ve Lockheed Martin Corp. arasında imzalanan söz konusu sözleşme, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu toplam 25 ülkeden oluşan yabancı askeri satış (FMS) müşterileri için belirsiz miktarda SNIPER Gelişmiş Hedefleme Podu (ATP), Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi (IRST) ve Gece Düşük İrtifa Navigasyon ve Kızılötesi Hedefleme (LANTIRN) Podu üretimini içeriyor.

STM Banner

Mayıs 2025’e kadar tamamlanması planlanan çalışmalar kapsamında müşteriler; Bahreyn, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Mısır, Yunanistan, Endonezya, Irak, İsrail, Ürdün, Güney Kore, Kuveyt, Fas, Hollanda, Norveç, Umman, Pakistan, Polonya, Katar, Romanya, Suudi Arabistan, Slovakya, Tayvan, Tayland ve Türkiye.

Türk Hava Kuvvetleri (TurAF) Komutanlığı, LANTIRN ve SNIPER Podlarını; F-16 Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ savaş uçaklarında aktif olarak kullanıyor.  ASELSAN üretimi ASELPOD Hedefleme Podu da TurAF ve Pakistan Hava Kuvvetleri envanterlerine girmiş durumdadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu