Türkiye ve Irak Arasında Aerostat Sistemleri İçin İmzalar Atıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Irak hükümeti ile Türk mühendislik ve teknolojisi firması Otonom Teknoloji arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşma, Aerostat Sistemlerini kapsıyor.

Otonom Teknoloji firması tarafından yapılan açıklamaya göre Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir başkanlığında Bağdat’a gerçekleştirilen 2 Ekim 2021 tarihli “Endüstri Günü” etkinliğine katılan firma yetkilileri, Irak Askeri Sanayi Heyeti şirketiyle bir anlaşmaya imza attı.

STM Banner

Şirketin açıklamasına göre Otonom Teknoloji ile Irak Askeri Sanayi Heyeti Şirketi arasında, sınır ve terör operasyonları başta olmak üzere, balon gözetim sistemlerinin üretimi için ortak mutabakat zaptı imzalandı.

Anlaşma sonucunda iki ülke arasında gerçekleşecek olan teknoloji aktarımı ve üretim faaliyetleri için çalışmalara başlanıldığı da aktarıldı.

TEPEGÖZ ve DORUK

Şirketin resmi açıklamasında her ne kadar ürün ismi zikredilmiyor olsa da Otonom Teknoloji’nin ana ürünlerinden olan TEPEGÖZ ve DORUK’tan bahsedildiği sonucu çıkarılabilir.

Taktik, Operatif ve Stratejik olmak üzere, üç kategoride çözümleri bulunan DORUK ürün ailesinde, kullanıcının faydalı yük ve irtifa gereksinimleri doğrultusunda uyarlanabilen, farklı modeller yer alıyor. 1.500 m irtifaya çıkabilen, 500 kg’a kadar faydalı yük taşıyabilen ve 1 haftayı aşan sürelerde kesintisiz görev yapabilen DORUK’un su damlası şeklindeki gövde formu, rüzgârın 40 knot estiği zorlu hava koşullarında bile hava aracının görev yapabilmesine imkân sağlıyor.

Otonom Teknoloji/TEPEGÖZ
Otonom Teknoloji/TEPEGÖZ

DORUK; deniz ve liman güvenliği, çevre koruma, kritik tesis güvenliği, keşif, gözetleme, istihbarat ve haberleşme gibi çok geniş bir yelpazede faaliyet gösterebiliyor. Hem DORUK hem de TEPEGÖZ’ün sahada başarıyla test edildiği de şirket tarafından aktarılan bilgiler arasındaki yerini alıyor.

Türk Savunma Sanayii’nin Bağdat Çıkarması

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, beraberinde Türk savunma sanayii şirketlerinin temsilcilerinden oluşan Türk heyetiyle geçtiğimiz günlerde Irak’ı ziyaret etmişti.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Prof. Dr. İsmail DEMİR, beraberinde geniş bir heyet ile Irak’ın başkenti Bağdat’a bir ziyaret düzenlemişti. Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Ali Rıza GÜNEY tarafından karşılanan DEMİR, beraberindeki heyet ile Irak Askeri Sanayileşme Teşkilatı Başkanı Mohamed Aldaraji ile toplantıda bir araya gelmişti.

Otonom Teknoloji/DORUK
Otonom Teknoloji/DORUK

Toplantıda; ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL ve STM Genel Müdürü Özgür GÜLERYÜZ’ün de bulunduğu görülmüştü. Türk savunma sanayii şirketleri tarafından Irak Askeri Sanayileşme Teşkilatı yetkililerine çeşitli sunumlar da gerçekleştirildi.

Toplantıda temsil edilen Türk savunma sanayii firmaları ise şu şekildeydi: ROKETSAN, ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, STM, FNSS Savunma, MKE A.Ş., ASFAT, Otonom Teknoloji ve Otokar.

Irak, Türkiye’den SİHA, Helikopter ve EH Sistemleri Tedarik Edecek

Geçtiğimiz haftalarda Iraklı televizyon kanalı El Şarkiye’nin bir programına konuk olan Irak Savunma Bakanı Cuma İnad Sadun, Türkiye’den Bayraktar TB2 S/İHA, 12 adet T129 ATAK helikopteri ve 6 adet elektronik harp sistemi alımı için bir uzlaşıya vardıklarını açıklamıştı.

Iraklı kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre Savunma Bakanı Cuma Sadun; Bayraktar TB2 konusunda “uzlaşıya vardıklarını”, toplamda 12 adet T-129 ATAK helikopteri almaya “niyetli olduklarını” ve 6 adet elektronik harp sistemi “satın alma teklifi” olduğunu belirtti.

Irak’ın daha önce Baykar, TUSAŞ, FNSS ve ASELSAN ürünleriyle yakından ilgilendiği biliniyordu. Iraklı savunma yetkilileri Türkiye ziyaretleri sırasında bu şirketleri düzenli olarak ziyaret ediyordu.

ÖNERİLEN İÇERİK: Irak’tan Bayraktar TB2, T129 ATAK ve EH Sistemleri Açıklaması


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Otonom Teknoloji

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu