Afrika Ülkesi Angola, Türkiye’den İHA/SİHA Talep Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika turu kapsamında ziyaret ettiği Orta Afrika ülkesi Angola’nın daha önce Türkiye’den İHA ve SİHA talebinde bulunduğunu açıkladı.

Erdoğan, Angola’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk kez resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Devlet Başkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço ile baş başa ve heyetler arası görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’den Angola’ya cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti.

STM Banner

Angola’dan İHA/SİHA Talebi

Erdoğan, Türkiye’nin Angola’ya terörle mücadele konusunda yanında yer almayı sürdüreceğini vurgularken gerçekleştirilen görüşmelerde Angola’nın İHA/SİHA talepleri ve zırhlı taşıyıcıların gündem maddelerinden birkaçı olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin Angola ile savunma sanayii iş birliği konusunda tutucu olmadığını not eden Erdoğan, Türkiye’nin Angola’ya her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola’nın savunma sanayii noktasında 3 ay önce Türkiye’ye yaptıkları ziyarette özellikle İHA ve SİHA’larla alakalı talepleri olduğunu da aktardı.

Türkiye’nin Afrika’daki Ayak İzi

Türkiye’nin yaklaşık 1 milyar 300 milyon nüfusa sahip Afrika kıtasında 43 ülkede büyükelçiliği bulunuyor. Türkiye’nin Afrika ile ticaret hacmi 2020 yılı itibarıyla 25 milyar doları aşarken, Afrika’daki yatırımları ise 7 milyar dolara yükseldi.

Ülkemizin Afrika’daki büyükelçiliklerinin sayısı 2009’da yalnızca 12 iken günümüzde bu sayı 43’e yükselmiş durumda. Ek olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika’yı en fazla ziyaret eden yabancı lider olma statüsüne de sahip.

Türkiye'nin Afrika'daki Büyükelçilikleri
Türkiye’nin Afrika’daki Büyükelçilikleri

Erdoğan, 2003’ten bu yana Başbakan ve Cumhurbaşkanı sıfatıyla 27 Afrika ülkesini ziyaret etti. Afrikalı liderler dışında Afrika’yı en çok ziyaret eden lider oldu. 2003-2018 arasında Türkiye’nin Afrika’ya olan ihracatı %579 arttı.

Baykar’ın İhracat Gelirleri Yüzde 80’in Üzerinde

Bayraktar TB2 SİHA’ları için 10’dan fazla ülkeyle ihracat ilişkileri olduğunu belirten Selçuk Bayraktar, Baykar’ın geçmiş yıllardaki gelirlerinin yüzde 70’inden fazlasının ihracattan geldiğini vurgulamıştı. Selçuk Bayraktar, 2021 yılında ise Baykar’ın ihracat gelirlerinin bir miktar daha artış kaydederek yüzde 80’in üzerine çıktığını ilk kez açıkladı.

Baykar Savunma Teknik Lideri Selçuk Bayraktar tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Bayraktar TB2 SİHA ihracatıyla ilgili olarak 10’dan fazla ülke ile sözleşme imzalandığı bilgisine yer verilmişti. Selçuk Bayraktar, talepleri yetiştirmekte zorlanıyoruz ifadesini kullanmıştı.

Baykar, 2020 yılında 360 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatıyla savunma sanayii gibi stratejik bir alanda büyük bir başarıya imza atmıştı.

Bayraktar TB2 İhracatları

Bayraktar TB2 SİHA, şu ana kadar Katar, Ukrayna, Polonya, Türkmenistan ve Azerbaycan’a ihraç edildi. Öte yandan; Arnavutluk, Letonya, Fas, Etiyopya ve Macaristan’ın da Bayraktar TB2 ile yakından ilgilendiği biliniyor. Irak ise Bayraktar TB2 tedariki konusunda Türkiye ile anlaşmaya vardığını açıklamıştı. Bu ülkelerin, Selçuk Bayraktar’ın bahsini geçirdiği 10 ülke arasına girmiş olma ihtimalleri yüksek.

Ayrıca Baykar Savunma, şu ana kadar 200’den fazla Bayraktar TB2’nin üretimini tamamladı. Üretilen İHA’ların önemli bir kısmı, Türk güvenlik birimlerine hizmet ediyor. Ancak Türk güvenlik birimlerinin ihtiyaçlarının karşılanmasının ardından Baykar Savunma, son yıllarda ihracata ağırlık vermiş durumda.

ÖNERİLEN İÇERİK: Doğu Afrika Ülkesi Ruanda, Türkiye’den S/İHA Almak İstiyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu