Türkiye’de 5G alanında bir ilk gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN Yeni Nesil Haberleşme Teknolojileri ekibinin de çok kritik çalışmalar yaptığı Türkiye’nin 5G projesinde hedefe bir adım daha yaklaşıldı.

Türkiye’de ilk kez gerçek 5G bağımsız baz istasyonu üzerinden gerçek 5G bağımsız cep telefonu ile görüşme gerçekleştirildi.

STM Banner

HAVELSAN koordinasyonunda düzenlenen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi 5. Çalıştayında, HAVELSAN ve Turkcell laboratuvarları arasında gerçekleştirilen bağlantı ile yapılan testler sonucunda;

  • HAVELSAN’ın proje paydaşı firmalarla geliştirdiği 5G çekirdek şebeke, HAVELSAN tarafından geliştirilen sanallaştırma ve bulut platformu üzerinde başarıyla kuruldu,
  • İlk kez ticari bir 5G baz istasyonu sorunsuz şekilde çekirdek şebekeye entegre edildi.

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, “Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesine üye firmalarımız ve 3 mobil şebeke operatörümüzün üstlendiği bu projenin çıktılarının 2021’den itibaren kullanıma alınmasını öngörüyoruz” dedi.

Mehmet-Akif-Nacar-min
HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar

ULAK Haberleşmenin projeye dahil edilmesinin önemine de değinen Nacar, “Türkiye’nin 4.5G, 5G ve ötesi yerli ve milli haberleşme ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesinde kritik role sahip ULAK’ın tecrübeleri, yerli ve milli 5G hedefimize ulaşma çalışmalarımıza katkı sağlayacak” diye konuştu.


Kaynak: HAVELSAN Kurumsal İletişim Birimi

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Alem 6g ye bi geçsin bizimkiler de bize 5gyi 5,5 g diye yuttururlar yine alıştılar çünkü.. millette Alıştı Ses çıkaran da yok.. idareciler ve GSM şirketleri El ele Durmak Yok Masala Devam..😂

  2. Ne yapalım ? Hemen her konudan anlayan, herşeyi herkesten daha iyi yapabileceğimden emin olan biriyim. İşin ne olduğu hakkında bilgim yok, ama elbet fikrim var. Öte yandan Havelsan ismine güveniyorum. Şimdiye dek yaptıkları da yapacaklarının teminatı. Kolay gelsin. Siz değilse kim yapabilecek!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu